İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sebze-Meyve Fiyatları
 3. Muz Fiyatları

Muz Fiyatları

muz fiyatları

Muz (Ensete), birkaç metre yüksekliğe ulaşabilen gövdesinden dolayı ağaç görünümlü uzun ömürlü bir meyvedir. Sözde gövde, bazen bir metre uzunluğundaki yaprakların yaprak tabanlarından oluşur. Muz yaprakları sivri uçlu değildir, ancak genellikle rüzgarla bir kuş tüyü gibi parçalanır. Muz bitkisi, türlere bağlı olarak az ya da çok büyük sarı muz meyveleri ürettikleri hem tropik hem de ılıman bölgelere özgüdür.

Muz bitkileri, monokot bitkilerdeki muz ailesinde (Musaceae) bulunan bir cinstir. Bu cinste yaklaşık 100 tür vardır. Muz, tropik kuşakların hemen hemen tüm bölgelerinde yetişen, çoğunlukla steril olan muz bitkisinin meyvesidir.

Son yıllarda muz, özellikle Orta Avrupa’da bir ev bitkisi olarak giderek daha popüler hale geldi. Ayrıca bazıları sadece bir metre yüksekliğinde olan ‘Cavendish’in (‘ Cüce Cavendish ‘) cüce çeşitleri de dahil olmak üzere yenilebilir meyveli çeşitler de bulunuyor.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Muz fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik muz fiyatları ile nereden muz satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik muz fiyatları nedir? En uygun muz fiyatları ve muz fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Muz Fiyatları

Gün içerisinde ihtiyaç duyulan çoğu besin maddelerini sağlayan zengin besin değeri sayesinde, ekonomik fiyatları sayesinde ve kolay bulunabilir olması nedeniyle muz günümüzde tüm dünyada en çok tüketilen meyvelerden biridir. Muzun muhteşem lezzetini tadarak sağlık yararlarından faydalanmak istediğini ve bunu en ekonomik muz fiyatları ile yapmak istediğini biliyoruz.

Aşağıda sizin hem semt pazarları hem de market zincirleri alternatiflerine yönelik sunmuş olduğumuz güncel fiyatlar ile bu istediğinizi gayet kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Peki, en güncel muz fiyatları nedir? En ekonomik muz fiyatları nedir? En ekonomik muz fiyatları ve en güncel muz fiyatları ile nereden muz satın alabilirsiniz? Muz fiyatları gibi önemli bir detayı etkileyen etkenler nelerdir? Muz fiyatları neye göre belirlenir?

 • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel muz fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
 • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel muz fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı Nisan ayı itibariyle en güncel muz fiyatları yukarıda size belirtmiş olduğumuz gibidir. Siz de bu bilgiler doğrultusunda bütçenizi ayarlayarak en ekonomik şekilde bu meyvenin sağlığa olan muhteşem faydalarından yararlanabilirsiniz.

Muz Sağlığa Faydaları

Muz birçok önemli besin içerir

Muz, dünyadaki en popüler meyvelerden biridir.

Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve şu anda dünyanın birçok sıcak yerinde yetiştirilmektedir.

Renk, boyut ve şekil bakımından farklılık gösterirler.

En yaygın türü, bir tür tatlı muz olan Cavendish’tir. Olgunlaşmadığında yeşil, olgunlaştığında sarıya döner.

Önemli miktarda lif ve birkaç antioksidan içerirler. Orta boy bir muz (120 gram) da şu özelliklere sahiptir.

 • Potasyum: Günlük ihtiyacın % 9’u
 • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın % 33’ü
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacın % 11’i
 • Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 8’i
 • Bakır: Günlük ihtiyacın % 10’u
 • Manganez: Günlük ihtiyacın % 14’ü
 • Net karbonhidrat: 24 gram
 • Diyet lifi: 3.1 gram
 • Protein: 1.3 gram
 • Yağ: 0,4 gram

Muz, orta düzeyde kan şekeri düzenleyici besinler içerir.

Ete süngerimsi yapısını veren bir tür lif olan pektin bakımından zengindirler. Pektin ve nişasta sayesinde iştahı azaltabilirler.

Ek olarak, muzlar, yiyeceklerin kan şekeri seviyelerini 0-100 arasında ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsü olan glisemik indekste (GI) de bulunur. Olgunlaşmamış muzların GI değeri 30, olgunlaşmış muzlar ise 60 civarındadır. Neredeyse çoğu muz türünün GI değeri ortalama 51 seviyesindedir.

Bu muzun kan şekerinizi hızlıca yükseltmeyeceği ve sağlığınız için bir sorun teşkil etmeyeceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, bu durum, muhtemelen çok fazla olgunlaşmış muz yememesi gereken tip 2 diyabet hastaları için geçerli olmayabilir ve eğer öyleyseyseniz kan şekeri seviyelerini dikkatlice izlemelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap