İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Sazan Balığı Fiyatları

Sazan Balığı Fiyatları

sazan-2

Sazan balığı fiyatları belirlenirken tüm diğer balıklarda olduğu gibi avlanan ya da yetiştirilen miktara göre farklılıklar görülür. Sazan balığının boyuna, ağırlığına, yetiştirildiği yere, avlandığı mevsime göre sazan balığı fiyatları farklılık gösterir. Sazan balığı piyasası ile ilgili bilgilere ulaşmak için sitemizi takip edebilirsiniz. Diğer balıkları görmek için ise farklı bir kategori seçebilirsiniz.

 

Sazan Balığı Nerelerde Yaşar?

Sazan balığı sazangiller ailesine bağlı bir tatlı su balığıdır.  Akıntının şiddetli olmadığı derelerde ve göllerde kolaylıkla yaşar ve çoğalabilir.  Çeşitli beslenme alışkanlıklarına sahip bir dip balığıdır. Boyutları ve ağırlıkları yaşlarına göre değişmekle birlikte 1.5  metre boya ve 35 kg ağırlığa ulaşabilir. Uygun yaşam koşullarında sazan balığının ömrü 40 yıla hatta 50 yıla kadar uzayabilir.  Türkiye’nin birçok bölgesinde doğal olarak yaşayabilir ya da yetiştirilebilir. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Göksu Irmağı 10 kilogram ağırlıkları geçen sazan balıkları ile bilinir.

Sazan balıkları yaşamaları için ihtiyaç duydukları sıcaklık değerleri aralığı geniş olduğu için balık yetiştiriciliği için çok önemlidir.  Çünkü bu balıklar 3 santigrat derece ile 30 santigrat derece arasındaki sularda yaşayabilir.

 

Sazan Balıklarının Görünümleri Nasıldır?

Sazan balığı fiyatları belirlenirken balığın türü önem kazanır. Sazan balığının kimi türleri pullu iken kimi türleri de pulsuzdur.   Bu balıkların şekilleri, renkleri bulundukları yere göre değişiklik gösterebilir.  Genel görünüm itibariyle karın bölgeleri ve yanları çamur renginde sırtı ise yeşilin koyu tonlarındadır. 

Görünümleri her ne kadar hantal oldukları izlenimini uyandırsa da hareketli balıklardır.  Suların diplerini karıştırır ve bulandırırlar.  Genellikle sürü olarak  dolaştıkları gözlemlenmiştir. 

Birçok kişi tarafından eti yavan olarak bilinen kılçıklı bir balıktır.  İri olanlarını biraz tuzlayıp dolapta beklettiğiniz zaman daha iyi bir lezzete ulaşabilirsiniz.

Sazan balığı nisan ayından başlayıp kimi bölgelerde ağustos ayına kadar süren yumurtlama dönemine sahiptir. Bir dişi sazan balığı bir defada yarım milyon yumurta bırakır bırakabilir ve bu yumurtalar bir hafta içerisinde açılır. 3 yılda yetişkinliğe ulaşır, 40 ile  50 yıl kadar yaşayabilir

 

Sazan Balığı Nasıl Avlanır?

Sazan balığı çeşitli sesler çıkarılarak harekete geçirir ve balık  ağıyla kolaylıkla yakalanabilir.

Sazan balığı mısır, solucan, midye , hamur, canlı yem ve boili ile yakalanabilir.

Ekstra ve magazinsel bir bilgi de verecek olursak süs balığı olarak birçok akvaryumu renklendiren Japon balıkları da sazan balığının bir türüdür.  Bu balıklar koi sazanıdır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap