İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
 3. Levrek Fiyatları

Levrek Fiyatları

levrek2

Levrek tadı ve çok yağlı olmamasından kaynaklı hafifliğiyle tercih edilen bir balıktır.  Avlanması zordur.  Bu yüzden de levrek fiyatları diğer birçok balığa göre biraz daha yüksektir. 

 

Levrek Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Levrek fiyatlarının belirlenmesinde hangi mevsimde olduğunuz ve alacağınız Levreğin Deniz levreği mi yoksa Çiftlik levreği mi  olduğu belirleyicidir.  Piyasada çok fazla bulamayacağınız ve avlanması zor olan deniz levreği, çiftliklerde yetiştirilen levreklerden çok daha pahalıdır.  Lezzet olarak değerlendirecek olursak tabii ki deniz levreği daha lezzetlidir ama çiftlikte yetiştirilen levrekler de lezzet açısından harikadır. Çeşitli marketlerde, çeşitli fiyatlara bu levrekleri bulabilirsiniz.  Çiftlik levreklerinin fiyatları çok farklılık göstermezken deniz levreklerinin fiyatı bölgeden bölgeye farklılık gösterir.  Bu fiyatların belirlenmesinde yakalanan denizlerden uzaklık ve buna bağlı taşıma maliyetlerinin artması levrek fiyatlarının artmasına sebep olur.

Levrek Nerelerde Yetişir?

Levrek ılık ya da serin deniz sularında yaşayan, çok yağlı olmayan, beyaz etli bir balık türüdür.  Deniz levrekleri ülkemizin Karadeniz, Marmara ve Akdeniz kıyılarında doğal olarak yaşayabilir. Lezzet açısından Deniz levrekleri ile harika yemekler yapabilirsiniz. Bununla birlikte ülkemizde Birçok yerde çiftlik levreği yoğun bir şekilde yetiştirilmekte ve ülkemizin ihtiyacını karşılamaktadır. 

Levrek Çeşitleri Nelerdir?

Levrek görünümü itibariyle pullarla örtülüdür. Karın bölgeleri gümüş renkte olup sırt bölgeleri kurşuni renktedir. Daha genç levreklerin sırtlarında siyah benekler görebilirsiniz. Levreklerin boyu 40 santimetre ile 100 santimetre arasında değişiklik gösterir. Ağırlıkları yaşına göre değişkenlik gösterir ve 10-15 kilograma kadar levrekler vardır. Ağırlığı artan levrek piyasası ve fiyatı açısından da artış gösterir.

Bu bahsettiğimiz levrek çeşitlerinin dışında tatlı su levreği ve kaya levreği yani granyöz  gibi çeşitli türleri de bulunmaktadır. 

Levrek Hangi Mevsimde Yenmelidir?

Levrek her mevsim tüketilebilir  ama levrek fiyatlarının daha uygun olmasını ve   aldığımız levreğin daha lezzetli olmasını istiyorsanız  Mayıs ayının ortalarından Kasım ayının sonlarına kadar olan zaman dilimini tercih etmelisiniz.  Çünkü o dönemlerde levrek daha çok avlanır. Özellikle deniz levrekleri üreme dönemlerinde daha da az yağlı olduğu birini için lezzeti düşer Bu sebeple o dönemler tercih edilmemelidir.

Levreğin Kalori ve Besin Değeri Nasıldır?

Levrek kalori değeri açısından da nitelikli balıklardan biridir.  Her 100 gramında 125 kalori bulunur. Ortalama bir Levreğin 300 gram olduğunu düşünürsek 375 kalori barındıran mükemmel bir besindir.

Levrek A vitamini, D vitamini ve omega-3 açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda kalsiyum, potasyum, sodyum, demir de levrekte mevcuttur. 

Levreğin Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yer alan vitaminler sebebiyle levrek bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur.  Kışın yaşadığımız birçok rahatsızlık için önleyici, koruyucu bir besindir.

Levrek protein açısından zengin olduğu için insan vücudundaki kasların gelişimini destekler.

Kalsiyum gibi bazı mineralleri içerdiği için de iskelet sistemimizin yani kemiklerimizin güçlenmesine yardımcı olur.

 Levreklerin taşıdığı fosforum göz sağlığı için ne kadar önemli olduğu bilinmektedir

 Zihin gelişimini  olumlu etkileyen omega-3 bakımından zengindir.  Özellikle çocukların zihinsel gelişimi için levrek olmazsa olmazlardan biri olarak kabul edilmelidir.

Levrek Nasıl Avlanır?

Soğuk  ve derin sularda yaşamayı seven levrekler genellikle Deniz’le akarsuların buluştuğu yerlerde sürü halinde yaşamaktan hoşlanırlar.  Avlanırken sahte yemler ya da beslenmeyi sevdiği şeyler yem olarak kullanılabilir. Hafif de olsa ses çıkarma özelliği bulunan  levrek rapalası kullanmak size biraz daha avantaj sağlayabilir.  Bütün balıkları avlarken gerektiği gibi levrek avlarken de sabırlı ve sessiz olmanız gerekmektedir. 

Levrek Nasıl Pişirilir?

Levrek pişirme konusunda zevkler çok farklılık gösterir. Emin olun her türlüsü güzel olacaktır.  Fırında yaptınız levreğin tadı başka,  buğulama yaptığınız levreğin tadı başka,  tavada kızarttığınız levreğin tadı başkadır.  Kendi zevkinize göre seçim yapabilir, çeşitli soslar ekleyip özgün lezzetler oluşturabilirsiniz. 

Levrekle Yapılabilecek Bazı Yemekler

 • Fırında levrek
 • Kağıtta levrek
 • Tereyağlı levrek
 • Levrek buğulama
 • Levrek tava
 • Levrekli balık çorbası.
 • Marine edilmiş levrek 
 • Beğendili levrek 
 • Fırında sarımsak soslu levrek
 • Tuzda levrek
 • Izgarada levrek
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap