İlginizi Çekebilir
çiroz
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Mercan Balığı Fiyatları

Mercan Balığı Fiyatları

mercan-balığı

Lezzetli eti ve her mevsim bulunabilmesiyle sofralarımıza sık konuk olan mercan, aynı zamanda ekonomik bir protein kaynağıdır. Mercan balığı fiyatı, özellikle avlanma mevsiminde oldukça düşmektedir.

 

Mercan Balığının Özellikleri

Mercan balığının vücudu ovaldir ve iki yandan basık görünümdedir. Adını, renginden almaktadır; pembe ile turuncu arasında değişen bir renge sahiptir. Ortalama uzunluğu 20-25 cm arasındadır; boyları 70 cm uzunluğu bulabilmektedir. Etçil bir türdür; küçük balıklar ve yumuşakçalarla beslenir. Kayalık balıklarında görülen bir özellik olarak, çeneleri ve gözleri güçlüdür. Mercan balığının; kırma mercan, manda göz mercan, fangri mercan, çizgili mercan, yabani mercan, patlakgöz mercan, sinagrit, trança gibi türleri bulunmaktadır. Mercan balığının 100 gramdan küçük olanına ‘mangır’, 500 gramdan küçüklerine ‘litrinos’, büyüklerine ise ‘battal’ denmektedir. Ağırlıkları genellikle 200-300 gram arasındadır; büyüdükçe lezzeti artmaktadır, en lezzetli olanlar, 1 kilograma yakın ağırlıkta olanlardır.

 

 

Mercan Balığı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mercan balığı fiyatı, mevsime ve ne kadar bol avlanabildiğine bağlı olarak değişse de, genel olarak çok yüksek değildir.

 

Mercan Balığı Nerelerde Avlanır?

Mercan balığı; Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinde, her mevsim avlanabilmektedir. Denizlerin kayalık, taşlık sahillerinde yaşar.

 

Mercan Balığının Faydaları Nelerdir?

Mercan, özellikle A ve B vitaminleri açısından zengindir; protein değeri yüksektir; fosfor ve potasyum deposudur. Mercan balığı, çok yağlı bir balık türü değildir; bu özelliğiyle, sindirim sisteminin çalışmasına katkıda bulunur, mide ve bağırsak sorunlarını engeller. Diğer balıklar gibi, mercan da hafızayı güçlendirir. Hücre yenilemesini hızlandırarak yaşlanmayı geciktirir. Omega 3 zengini olması nedeniyle, kalp damar sağlığı için son derece faydalıdır; kalp atışlarını düzenler, kalp krizi riskini azaltır. Kolesterolü dengeler, damar hastalıklarından korur. İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemik gelişimi ve güçlenmesinde etkilidir; bu nedenle, özellikle çocukların ve yaşlıların sık tüketmesi önerilir. Sağlıklı bir protein kaynağıdır. Depresyonu engelleyici etkisi vardır.

 

Mercan Balığı Ne Zaman Yenmelidir?

Yumuşak eti ve kendine özgü tadı ile balık severlerin vazgeçilmezi olan mercan balığının en lezzetli olduğu dönemler, Ekim ve Kasım aylarıdır.

https://onlinefiyat.net/burdur-hal-fiyatlari/
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap