İlginizi Çekebilir
kefal
 1. Ana Sayfa
 2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
 3. İspendek Fiyatları

İspendek Fiyatları

ispendek

İspendek balığı, levrek balığının daha hafif ve 40 cm. dem küçük olanına verilen isimdir. İspendek balığının vücudu iri pullarla kaplıdır. Avlaması zor bir balık türüdür. İspendek balığı yurdumuzda Akdeniz, Marmara ve Karadeniz’de bulunmaktadır.  Bunun dışında ispendek balığı, balık çiftliklerinde sıkça üretilmektedir. Üretilen ispendek balıkları Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmektedir.

İspendek balığı hemen her mevsim bulunabilmekle beraber en bol ve lezzetli olduğu dönemler mayıs-kasım arası dönemdir.

Sağlıklı, lezzetli bir ete sahip olan ispendek balığı levrek balığının pişirildiği tüm yöntemlerle pişirilebilir. Eti lezzetli ve protein bakımından zengindir. Orta boy bir ispendek balığında yaklaşık 24 gram protein bulunur.

 

İspendek Balığı Özellikleri ve Faydaları

 • İspendek balıkları etçil beslenme tarzına sahiptir ve denizin dibindeki karides, yengeç gibi hayvanlarla beslenirler.
 • İspendek balığının en önemli faydası kas fonksiyonlarını düzenleyen proteinler içermesidir. Eklem sağlığını korur. İçerdiği kalsiyum ve D vitamini sayesinde kemik gelişimini sağlar.
 • Düzenli balık tüketimi hafızayı korur, unutkanlığı azaltır, vücudu ve ruhu dinç tutar.
 • Kanser başta olmak üzere birçok hastalığı önlemeye yardımcıdır.
 • Balık, içerdiği vitamin, mineral ve değerli yağlar sayesinde vücuttaki hormonların çalışmasını düzenler.
 • Cildi saç sağlığını korur, cildin bağ dokusunu korur ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Bağırsak sağlığını korumada, düzenli balık tüketimi etkilidir.
 • İspendek balığı bolca A vitamini ve fosfor içerir. Göz sağlığını korur.
 • Balıkta bulunan omega 3 gibi değerli yağlar vücutta üretilmez ve sadece balık ile keten tohumunda bulunur. Omega 3 ise beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması için gerekli bir yağ asididir. Bu yüzden sık sık balık tüketmek önemlidir. Hamilelik sürecinde bolca balık tüketmek bebeğin beyin gelişimi açısından önemlidir.
 • İspendek balığı diğer tüm levrek çeşitleri gibi zengin besin içeriğiyle sağlığımıza oldukça faydalıdır.
 • İspendek balığı yapısında A, D, E ve B1, B2, B3, B5, B6, B12 vitaminlerini bulundurur.
 • 100 gram ispendek balığında yaklaşık 125 kalori bulunur.
 • Balık tüketmek damar esnekliği kazandırır, dolayısıyla kalp, damar sağlığını korur.
 •  Balık tüketmek anksiyete ve panikatak, depresyon gibi sorunları engellemeye yardımcıdır.
 • İspendek balığı da diğer balıkları gibi hem lezzetli hem de şifa kaynağı olan bir balık türüdür. Balığı sofralarınızdan eksik etmemeniz tavsiyesiyle gelelim ispendek balığı nasıl pişirilir sorusunun cevabına…

 

İspendek Balığı Nasıl Pişirilmelidir?

İspendek balığı ülkemizde en çok tüketilen ve sevilen levrek çeşitlerinden biridir. Pişirme yöntemi damak tadınıza kalmakla beraber bir iki pişirme önerisi vermek isteriz. Diğer balıklarda olduğu gibi ispendek balığını da kızartmaktan çok fırında sebzelerle pişirmek hem besin değerlerini canlı tutacak hem de daha lezzetli bir yemek olacaktır.

İspendek balığını kızartarak, ızgarada, kiremitte veya fırında pişirebilir, buğulama şeklinde de tüketebilirsiniz. Fırında buğulama şeklinde pişirecekseniz balıkları ayıklayıp temizleyin ve aralarına defne yaprağı koyarak fırın tepsisine alın. Tepside kalan boşluklara patates, soğan, sarımsak, kapya biber, mantar, havuç, domates gibi sebzelerden ekleyebilirsiniz. Üzerlerine zeytinyağı ve birkaç dilim limon eklemeyi de unutmayın. Sebze suyunda pişmesi ispendek balığını hem daha lezzetli yapacak hem de pişerken koku yaymasını önleyecektir.

Balığı kızartarak tüketecekseniz mısır ununa bulayarak ve tereyağında kızartarak daha lezzetli balıklar elde edebilirsiniz. Yanında roka salatası ve bol limonla servis edebilirsiniz.

 

İspendek Balığı Kilosu Ne Kadar?

İspendek balığı fiyatları mevsimden mevsime, bölgeden bölgeye, avlanma yasaklarına ve hava şartlarına, balığın miktarına, avlanma zorluğuna bağlı olarak değişmektedir. Peki ispendek balığının kilosu bu sene tezgahlarda ne kadar olacak?  Diğerlerine göre az bulunan bir balık türü olan ispendek fiyatı lezzetine oranla nispeten uygundur. Hem lezzetli hem eşsiz faydaları olan bu balığı sofralarınıza mutlaka eklemenizi öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap