İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Ayva Fiyatları

Ayva Fiyatları

ayva-fiyatlari

Ayvaların kalorisi oldukça düşüktür. Potasyum içeriği bakımından avantajlıdır. Kalbin, sinirlerin ve kasların çalışması için vücudun diğer şeylerin yanı sıra minerale ihtiyacı vardır. Ayvalar ayrıca folik asit dahil olmak üzere C vitamini ve B vitaminleri içerir. Örneğin folik asit, hücre bölünmesi ve kan oluşumu için önemlidir. Özellikle hamile kadınlar yeterli alım sağlamalıdır. Ayva lifi sindirimi uyarır.

Ayva, aslen Doğu Kafkasya’dan gelmektedir. İnsanlar orada yaklaşık 4000 yıldır meyve ağacı yetiştiriyorlar. Bugün ana üreticiler Asya ve Avrupa’daki ülkelerdir. Diğer ülkelerdeki yetiştiriciliğin ekonomik önemi yok denecek kadar azdır.

Ayva yani diğer adıyla cydonia oblonga, gül ailesinden gelir. Meyve, yaklaşık üç ila altı metre uzunluğundaki ağaçlarda veya çalılık alanlarda yetişir. Meyve görsel olarak bir elma veya armut ağacını andırır. Genç dallar tüylü kabuklarından tanınabilir. Yaşlı dallar tüylerini kaybeder. Yapraklar renk bakımından değişkendir. Düzgün kenarları vardır ve erken dönemde her iki tarafı da tüylüdür. Daha yaşlı yapraklarda, sadece alt kısımda tüylü alan bulunur. Sonbaharda ağaçlar yapraklarını kaybeder.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Ayva fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik ayva fiyatları ile nereden ayva satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik ayva fiyatları nedir? En uygun ayva fiyatları ve ayva fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Ayva Fiyatları 2021

Ayva lezzeti konusunda çoğu insanın ortada buluşabildiği nadir meyvelerden bir diğeridir. Sağlığa olan muhteşem faydaları, mevsiminde çoğu manav reyonunda bulunabiliyor olması yani kolay ulaşılabilir olması onu vazgeçilmez meyvelerden biri yapmaya yetiyor. Bu durumun sağladığı popülarite ise kimi zaman ayva fiyatları konusunda tartışmalara yol açıyor. Siz de bu harika meyveyi 2021 yılı güncel ayva fiyatları ile satın almak istiyorsanız ve nereden en ekonomik ayva fiyatları ile satın alacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız oldukça işinize yarayacak.

Peki, ayva fiyatları nedir? 2021 güncel ayva fiyatları nedir? En ekonomik ayva fiyatları ile nereden ayva satın alınır?

  • 2021 yılı Nisan ayı itibariyle market zincirleri güncel ayva fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı Nisan ayı itibariyle market zincirleri güncel ayva fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı Nisan ayı itibariyle en güncel ayva fiyatları yukarıda size sunmuş olduğumuz şekildedir. Siz de en güncel ayva fiyatları ile bu meyveyi satın alıp hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu etmek istiyorsanız bu fiyatları referans alabilirsiniz.

Ayva Sağlığa Faydaları

Ayvanın tadı eşsiz olmasının yanı sıra kokusunun da sunabileceği çok şey var: narenciye, armut ve elmadan oluşan aromatik bir topluluk. Meyveler size vücudunuzun direncini güçlendiren ve birçok vücut fonksiyonunu destekleyen birçok bileşen sağlar. Bu özellikle sporcular için önemlidir. Ayva keyfi ile vücudunuza bir elmadan daha fazla C vitamini sağlarsınız.

Bu, soğuk mevsimde bakteri ve virüslere karşı savunma açısından faydalıdır. Meyvede A vitamini ve birçok B vitamini de bulunur. B vitamini grubu suda çözünür ve metabolizmanızın işlevlerini ve kaslarınızın yenilenmesini destekler. Sağlıklı bir cilde ve işleyen bir sinir sistemine sahip olmanızı sağlamaktan sorumludurlar. Düzenli egzersiz yapıyorsanız bu nedenle ayva tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ayvanın da içerdiği A vitamini grubu ise görme yeteneğinizi güçlendirerek mukoza zarının ve cildin gelişimini destekler. Bu dolaylı olarak bağışıklık sisteminizi destekler, çünkü sağlıklı cilt / mukoza zarları ile vücudunuz mikroplara ve virüslere karşı daha donanımlı hale gelir. İkincil bitki maddeleri olan quercetin ve pektin, serbest radikallere karşı koruma görevi görür. Ayva, vitamin komplekslerinin yanı sıra bol miktarda mineral ve sodyum ve potasyum gibi eser elementler içerir. Sodyum, kan, lenf ve doku sıvılarınızın optimum akışını sağlarken, potasyum vücut hücrelerinin stabilitesinden kısmen sorumludur. Her iki madde de sinir fonksiyonları için önemlidir ve kas kasılması sürecine dahil olur. Ayvanın içerdiği çinko, demir, bakır ve mangan eser elementlerdir, vücuda fiziksel efor için ihtiyaç duyduğu canlılığı verir. Kandaki oksijenin taşınmasından demir sorumludur.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap