İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kuruyemiş Fiyatları
  3. Badem Fiyatları

Badem Fiyatları

badem fiyatları

Badem, teknik olarak badem ağacı ( Prunus dulcis; Prunus amygdalus ) tarafından üretilen sert çekirdekli bir meyve olmasına rağmen, genellikle bir kuruyemiş olarak anılır. Kuzey Afrika, Batı Asya ve Akdeniz’e özgüdür, ancak bugün çoğu badem çeşidi Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve İtalya’da yetiştirilmektedir. Bu popüler kuru yemiş çiğ veya kavrulmuş olarak yenir ve çeşitli yiyeceklere dahil edilir. Tatlılar, ekmekler ve diğer unlu mamuller için tariflerde bademlerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından lezzetli yemekler bulabilirsiniz.

Pek çok badem çeşidi vardır. Çoğu tatlı bademdir; acı bademlerin acı tadı azaltmak ve toksinlerini atmak için yemeden önce beyazlatılması gerekir. Kaliforniya’da yetiştirilen en popüler tatlı bademler (dünya çapındaki en büyük üretici) arasında, çeşitler California, Mission veya Nonpareil badem olarak sınıflandırılır. Boyutları, renkleri ve ağartmaya ihtiyaç duyup duymadıkları bakımından farklılık gösterirler. Üretilen ürünlerde bazı çeşitler kullanılırken, diğerleri tüketici kullanımı için satılmaktadır. İspanya’da yetişen Marcona bademi, çoğundan daha tatlı ve yumuşak olduğu bilinen popüler bir bade çeşididir.

Peki, badem fiyatları nedir? En ekonomik badem fiyatları ile nereden badem satın alınır? Badem fiyatları ile alakalı bilmeniz gereken detaylar nedir? gibi soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncel Badem Fiyatları

Tatlılarda, çöreklerde ve daha birçok yiyecekte kullanılabilen badem, çok yönlülüğü nedeniyle dikkatleri üzerine çekmeyi kolaylıkla başarıyor. Siz de en ekonomik badem fiyatları ile badem satın alarak bu sağlığa müthiş derecede faydalı ve kullanışlı yemişi kolaylıkla deneyebilirsiniz. Tabii öncesinde badem fiyatları ile alakalı fikir sahibi olmanız sizin yararınıza olacaktır. Badem fiyatları nedir gibi basit fakat cevabı değişken soruları cevaplamanın zor olduğunun farkındayız. Bu nedenle badem fiyatları bilgisini en kesin şekilde öğrenmek için yazımızın bu bölümünü size bu bilgiyi vermeye ayırdık.

  • 2021 yılı Mart ayından itibaren badem fiyatları kilogram başına lokal semt pazarlarında 10 – 20 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.
  • 2021 yılı Mart ayından itibaren badem fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 20 – 35 TL arasında farklılık gösterebilmektedir.

Yukarıda sizlere sunmuş olduğumuz badem fiyatları bilgisi ile dilediğiniz alternatiften en ekonomik badem fiyatları ile badem satın alabilirsiniz. Bademlerin tazeliği ve tercih ettiğiniz alternatifin güvenilirliği en lezzetli yiyecekleri elde etmeniz konusunda size fayda sağlayacaktır.

Badem Sağlığa Faydaları

Badem Kolesterolü İyileştirebilir

Yüksek düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C) seviyeleri, kalp hastalığı gelişme riskini artırabilir. Bademde bulunan belirli yağ türlerinin ( örneğin , çoklu doymamış yağlar) tüketilmesinin LDL-C’yi düşürdüğü ve kalp hastalığı riskini azaltabileceği gösterilmiştir.

Bademlerin LDL-C üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışma, bir kişinin günlük kalori alımının % 20’sini bademden tüketmesinin LDL-C’yi kabaca 12 mg / dL düşürdüğünü buldu; bu, LDL-C’de anlamlı bir azalma.

Badem Tansiyonu Düşürür

Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı için önde gelen risk faktörlerinden biridir. Aynı zamanda en değiştirilebilir risk faktörlerinden biridir. Egzersiz, diyet ve stresi yönetmek, kan basıncını düşürmenin çok uygun yollarıdır. Tek başına kilo vermek bir fark yaratmak için yeterli olsa da, bazı yiyecekler kan basıncının düşürülmesini sağlayan doğal özelliklere sahiptir.

Bademin, büyük olasılıkla vücudunuzun kan damarlarının genişleme yeteneğini geliştirerek sistolik kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Birkaç çalışma, sistolik kan basıncını düşürebildiklerini bulmuştur.

Badem, Vitamin ve Mineral Bakımından Zengindir

Badem, yağda çözünen bazı vitaminlerin, özellikle de antioksidan görevi görebilen E vitamini için iyi bir kaynaktır. Bir porsiyon badem, günlük E vitamini ihtiyacının % 50’sini içerir.

Ayrıca insülin direncini azaltmaya yardımcı olabilecek magnezyum açısından da zengindirler. Yaklaşık 100 gr olan bir porsiyon badem, bir bireyin günlük magnezyum ihtiyacının ~% 25’ini içerir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap