İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kuruyemiş Fiyatları
  3. Kabuklu Fıstık Fiyatları

Kabuklu Fıstık Fiyatları

kabuklu fıstık

İnsanları en çok şaşırtan şeylerden biri kabuklu yer fıstığının ceviz gibi ağaçlarda yetişmediğini öğrenmektir. Tanımlanma açısından yer fıstığı baklagildir. Çoğu bitkinin aksine, yer fıstığı çiçekleri yerin üstüne uzanır. Ancak meyveleri yerin altında bulunur. Tohumlar, toprağın mükemmel sıcaklığa ulaştığı Nisan veya Mayıs civarında son dondan sonra ekilir. Sulama bir zorunluluktur. Yer fıstığı bitkileri, çekirdek gelişimi sırasında haftada bir buçuk ila iki cm suya ihtiyaç duyar. Yer fıstığı bitkisi nitrojen sabitleyicidir; kökleri, havadan nitrojeni emen ve bitkiye olduğu kadar toprağa da zenginlik ve besin sağlayan yumrular oluşturur.

Daha sonra fıstık fideleri dikimden yaklaşık 10 gün sonra topraktan çıkacak ve yeşil oval yapraklı bir bitkiye dönüşecektir. Dikimden yaklaşık 40 gün sonra bitkide sarı çiçekler görünmeye başlayacaktır. Çiçekler kendi kendine tozlaştığında, yapraklar düşer ve yer fıstığı oluşmaya başlar.

Tomurcuklanan yumurtalık büyümeye başladığında, bir gövde oluşturan bitkiden uzakta toprağa doğru büyür. Fıstık embriyosu daha sonra toprağa nüfuz edecek, toprak yüzeyine yatay olarak dönecek ve bir fıstık şeklini alarak olgunlaşmaya başlayacaktır. Bitki ilerleyen aşamada çiçek yetiştirmeye devam edecek ve sonucunda 40’tan fazla fıstık üretecektir.

Peki, bu yetiştirmesi oldukça zor yemesi ise oldukça lezzetli olan kuruyemiş çeşitlerinden biri olan kabuklu fıstık fiyatları ne durumdadır? En ekonomik ve uygun kabuklu fıstık fiyatları ile nereden fıstık satın alabilirsiniz? En ekonomik kabuklu fıstık fiyatları nerededir? Kabuklu fıstık fiyatları ile alakalı dikkat etmeniz gereken detaylar nelerdir? Kabuklu fıstık fiyatları gibi önemli bir detayı belirleyen etkenler nelerdir?

Kabuklu fıstık fiyatları neye göre belirlenir? Hepsi yazımızın devamında….

Güncel Kabuklu Fıstık Fiyatları

Kabuklu fıstık yer fıstığı çeşitlerinden sadece biridir. Soslu, tuzlu olmak üzere daha birçok farklı fıstık çeşidi bulunmaktadır. Yemeklerde tatlılarda ve daha birçok farklı alanda kullanılırlar. Popülaritelerinin bir diğer nedenide sağlığa olan muhteşem faydalarıdır. Siz de kabuklu fıstık tüketerek daha sağlıklı olabilir eğer spor yapıyorsanız spor branşınızda daha başarılı olabilirsiniz. Peki, nasıl kabuklu fıstık fiyatları ile?

Kabuklu fıstık fiyatları günümüzde ne durumda, bu lezzetli yiyeceği deneyimlemek için nereden daha uyguna kabuklu fıstık alabilirsiniz?

  • 2021 yılı Mart ayı itibariyle kabuklu fıstık fiyatları kilogram başına lokal semt pazarlarında 10 – 20 TL arasında farklılık göstermektedir.
  • 2021 yılı Mart ayı itibariyle kabuklu fıstık fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 20 – 35 TL arasında farklılık göstermektedir.

Kabuklu Fıstık Sağlığa Faydaları

Kalp sağlığı

Yüksek doymamış yağ içeriği göz önüne alındığında, ceviz ve badem “kalp-sağlıklı” yiyecekler olarak belirtilmiştir. Ancak araştırmalar, yer fıstığının kalp sağlığı için daha pahalı kuruyemişler kadar iyi olduğunu gösteriyor.

Yer fıstığı, kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca küçük kan pıhtılarının oluşmasını durdurabilir ve kalp krizi veya felç geçirme riskinizi azaltabilirler.

Kilo kaybı

Çok fazla protein içeren yiyecekler, daha az kalori ile tok hissetmenize yardımcı olabilir. Ve fıstık, protein sayımı söz konusu olduğunda bademden sonra ikinci sıradadır. Araştırmalar, diyetine orta miktarda yer fıstığı ekleyen kişilerin yer fıstığından kilo almayacağını göstermiştir. Aslında yer fıstığı kilo vermelerine yardımcı olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)