İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kuruyemiş Fiyatları
  3. Şekerli Leblebi Fiyatları

Şekerli Leblebi Fiyatları

şekerli leblebi

Leblebi, Orta Doğu kökenli olmasına rağmen, ilk olarak Akdeniz bölgesinde yetiştirilmiştir. Kaşifler leblebileri önce Hindistan’a, Afrika’ya sonra da tüm dünyaya yaydılar. Leblebinin popülaritesinin yanı sıra birçok sağlık yararı da vardır. Mükemmel protein ve A, C ile E vitaminleri kaynağıdır. Leblebi ayrıca folat, lif, demir, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum açısından oldukça zengindir.

Türkiye, dünya leblebi üretiminde çok önemli bir role sahiptir. Denizli’nin özellikle Tavas ve Serinhisar ilçeleri Türkiye’deki leblebi üretiminin % 80’ini karşılamaktadır. Leblebi çeşitlerinin bir çok çeşidi vardır; Çifte kavrulmuş sarı leblebi, közlenmiş beyaz leblebi, kavrulmuş ve tuzlu leblebi, baharatlı leblebi, çıtır leblebi, beyaz çıtır leblebi, şeker kaplı leblebi, susam kaplı leblebi ve çikolata kaplı leblebi.

Siz de hangi leblebi türünü satın alacağınızı ve şekerli leblebi fiyatları gibi önemli bir detayı merak ediyorsanız doğru yazıyı okuduğunuza emin olabilirsiniz. Şekerli leblebi, size yukarıda bahsetmiş olduğumuz leblebi çeşitlerinden sadece bir tanesidir. Aynı zamanda en çok tüketilenlerinden bir tanesidir.

Peki, şekerli leblebi fiyatları neir? Şekerli leblebi fiyatları ile alakalı bilmeniz gereken detaylar nelerdir? Şekerli leblebi fiyatları neye göre belirlenir? En güncel ve doğru şekerli leblebi fiyatları nasıldır? Gibi soruların cevaplarını öğrenmek için lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Güncel Şekerli Leblebi Fiyatları

Şekerli leblebi fiyatları ile alakalı merak ettiğiniz detaylar var ise yazımızın bu kısmını kesinlikle okumalısınız. Harika lezzeti, doyurucu olması ve neredeyse her ortama uyum sağlayabilmesi nedeniyle oldukça fazla tercih edilen kuruyemişlerinden biri olan şekerli leblebi fiyatları ile kafaları oldukça karıştırıyor. Siz de şekerli leblebi fiyatları ile alakalı kesin bilgilere ihtiyacınız olduğunu düşünüyor iseniz aşağıda tam olarak size bu bilgileri vereceğiz. En güncel ve doğru şekerli leblebi fiyatları ile alakalı neredeyse her şeyi öğreneceksiniz.

  • 2021 yılı Mart ayı itibariyle şekerli leblebi fiyatları kilogram başına lokal semt pazarlarında 10 – 20 TL arasında farklılık göstermektedir.
  • 2021 yılı Mart ayı itibariyle şekerli leblebi fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 20 – 35 TL arasında farklılık göstermektedir.

Güncel şekerli leblebi fiyatları bu şekildedir, siz de bu fiyat aralıklarında şekerli leblebi satın alabilir, en kaliteli şekerli leblebileri deneyimleyebilirsiniz.

Şekerli Leblebi Sağlığa Faydaları

1. Kan Şekeri Seviyelerini Düzenler

Leblebinin glisemik indeksi, alt uçta olan 28’dir. Kan şekeri seviyenizi yükseltmemesinin bir nedeni de budur. Leblebi yiyen bireylerin diyabet riskini azaltabileceğini gösteren bazı ön araştırmalar var.

Buğday yerine leblebi tüketmek, yemek sonrası kan şekeri seviyelerinin düşmesine de neden olabilir. Ve leblebi de lif bakımından zengindir – kan şekerinin emilimini yavaşlatan ve böylece tip 2 diyabet riskini azaltan bir besindir. Bu lif aynı zamanda iştahınızı da kontrol edebilir. Bu, başka türlü düşünmeden atıştırabileceğiniz yüksek GI gıdalardan uzak durmanıza yardımcı olur.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Lif bunu çok kolay hale getirir. Uzun süre tok hissettirir. Ve bu, önemsiz ve diğer gereksiz şeylerden uzak durmanıza yardımcı olur. Aslında leblebi, kilo kaybına katkıda bulunarak vücut yağını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Bahsetmemiz gereken bir diğer besin de ağırlığı düzenlediği bilinen proteindir. Araştırmalar, yüksek protein alan deneklerin sadece vücut ağırlığını kaybetmekle kalmayıp aynı zamanda daha fazla vücut yağı attığını da gösterdi. Ayrıca proteinin termik etkisi yüzde 30’dur. Bu, proteinin sindirimi sırasında kalorinin yüzde 30’unu yakacağınız anlamına gelir.

Leblebi besin açısından yoğundur. Bu nedenle, kilo verme hedeflerinize ulaşmak için belirli gıdalardan kaçınmanız gerekiyorsa, leblebi, optimum beslenme söz konusu olduğunda geride kalmamanızı sağlayabilir.

3. Sindirim Sağlığını Artırır

Leblebi çekirdeğindeki lif size bunu sağlayabilir. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve düzenliliği destekler. Lif aynı zamanda sindirim sisteminde bir hacim artırıcı olarak görev yapar ve böylece genel sindirim sağlığını iyileştirir.

Daha da önemlisi, lif ayrıca pH seviyelerini ve sağlıklı bağırsak bakterilerini dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca bağırsaktaki sağlıksız bakteri sayısını da azaltır.

Leblebi ayrıca sindirime yardımcı olabilecek nişasta içerir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap