İlginizi Çekebilir
Armut Fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Böğürtlen Fiyatları

Böğürtlen Fiyatları

böğürtlen

Böğürtlen insan sağlığı açısından oldukça etkili olan meyvelerden biri olan böğürtlen organik asit, vitamin ve mineraller açısından büyük bir depo olarak bilinmektedir. Fiyat olarak oldukça uygun olan ve bulunabilir olan böğürtlenin mevsimsel veya yıllık üretim olarak değişen fiyatlarının olduğunu söylemekte fayda olacaktır. Mayıs ayında başlayıp Ağustos ayına kadar devam eden bir çiçeklenme süreci yaşayan böğürtlen bu anlamda farklı olgunlaşma süreçlerini izlettirmektedir.

Güncel Böğürtlen Fiyatları

Birçok şekilde çoğaltılabilen böğürtlen bu anlamda da oldukça fazla sayıda bir üretim alanına sahiptir. Neredeyse her yerinden çoğaltılabilen böğürtlenin bazı çoğaltılma alanlarına bakacak olursak; kök sürgünler, uç daldırma, yaprak – göz çelikleri, kök çelikleri, doku kültürü gibi yöntemler ile çoğaltılabilmektedir. Gülgiller ailesinden olan ve insan sağlığına çok büyük faydaları olan böğürtlen bu anlamda oldukça kullanışlı bir bitki türlerindendir.

Böğürtlenin Faydaları

Sayısız faydası bulunan böğürtlenin bazı faydalarına bakacak olursak; çay olarak tüketilmesine bakılabilir. Yapraklarının kurutularak çay yapıldığı böğürtlen toksin atımı sağlayarak vücudu fazlasıyla rahatlatmaktadır. Böğürtlen yaprağı çayının içildiği gün muhakkak en az 2,5 litre su tüketilmesi şarttır. Aşırı oranda toksin attırıcı ve idrar sökücü olması sebebiyle su dengesinin sağlanması gerekmektedir. Bağışıklık sitemine etkisini buradan hesap edebileceğiniz böğürtlen bu anlamda toksin atması ile bağışıklığı fazlasıyla güçlendirmektedir. Vücut içinde biriken zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlayan böğürtlen yaprağı çayı alternatif tıpta da fazlasıyla kullanılmakta ve önerilmektedir. Kan basıncını düzenleme özelliği ile de bilinen böğürtlenin bu anlamda tansiyona karşı oldukça faydalı olduğu söylenebilir. Kanın basıncını belli oranlarda düzenleyerek baş dönmeleri, kalp rahatsızlıkları gibi birçok soruna çözüm olan böğürtlen birçok bitkisel besinde de kullanıldığı görülmektedir. İçerdiği asitlerden kaynaklı kanın basıncını düzene sokan böğürtlen tansiyon hastaları için oldukça şifalı bir meyvedir.

Kadınlarda ciddi bir şekilde fayda sağlayan böğürtlen regl dönemlerinde kadınlar için kurtarıcı olabilmektedir. Şiddetli kanamaların olduğu zamanlarda bu akıntının önüne geçen böğürtlen yine adet döngüsünün bozulmamasına dair oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Böğürtlen yapraklarından yapılan çayın bir diğer faydasına bakacak olursak ağrı kesici özelliği taşımasından bahsedilebilir. Eski çağlardan beridir etkisinin bilinmesi ile fazlasıyla kullanılan böğürtlen bu anlamda eklem ağrılarında rahatlatıcı etki yapması sebebiyle ağrı kesici niyetine kullanılmıştır. Basur ve yanık gibi ciltte veya gözeneklerde meydana gelen fiziki sorunlara da etkili olan böğürtleni yaprakları ile kaynatıp blenırdan geçirerek bu tür sorunlara karşı krem olarak kullanılması söz konusu olabilmektedir. Bu tür sorunlara karşın ağrı kesici olarak kullanılan böğürtlen kremine ek başka takviyelerde yapılmalıdır.

Sindirim sitemi üzerindeki faydalarından bazılarına bakacak olursak, vücudun asit oranının dengeli kalmasında oldukça etkili olduğunu belirtmekte fayda olacaktır. Sindirim siteminde bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlayan böğürtlen, böbreklerde oluşan taş ve kum gibi sorunlara karşı da etkili olduğu tespit edilmiştir. Ruhsal açıdan da büyük faydaları bulunan böğürtlen stres ve aşırı yorgunluk hallerinde tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. Rahat nefes alınmasını sağlayarak kişide kusursuz bir rahatlık sağlatan böğürtlen bu sayede sinirlerin yatışmasını sağladığı da bilinmektedir. Ayrıca kanser hücrelerine karşıda etkili olan böğürtlen kansere karşı savaşan vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak kanser riskini minimuma indirdiği de bilinmektedir. Vücudun olası tüm bölgelerinde görülme ihtimali olan kanser hücrelerin karşı tüm bölgelerde hücre yenileme özelliğini kendisinde barındıran böğürtlen hücreleri yenileyerek cildin de canlı görünmesini sağlamaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan böğürtlen cildin daha yumuşak ve sağlıklı olmasını sağladığı gibi akne ve sivilce gibi sorunların çözümünde de etkili olduğu bilinmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap