İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sebze-Meyve Fiyatları
 3. Hindistan Cevizi Fiyatları

Hindistan Cevizi Fiyatları

hindistan cevizi

Tadıyla kendisini birçoğumuza sevdiren tropik meyve olan Hindistan cevizi, uzak yollardan gelmesiyle Hindistan cevizi fiyatları akıllara geliyor. Tayland, Malezya, Sri Lanka gibi tropik iklimlerin yaşandığı bölgelerde yetiştiriciliği yapılıyor. Türkiye’ye bu gibi ülkelerden ulaşıyor. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılmamasının sebebi iklim koşullarından kaynaklanıyor. Hindistan cevizi yüksek sıcaklıkta yetişiyor. Hindistan cevizi ağaçları ortalama olarak yüz yıla yakın yaşayabiliyor. İlk 70-80 yılı meyve veriyor. Bu meyvelerin ithal olarak ülkeye gelmesi Hindistan cevizi fiyatları üzerinde olası etkiyi gösteriyor. Ülkemizde yetişen meyvelere oranla fiyatının yüksek olması buna bağlanabilir. Bu meyveyi tercih edenler Hindistan cevizi fiyatları yanında şu soruları da yöneltiyor; Hindistan cevizi nedir? Hindistan cevizi nasıl kırılır? Hindistan cevizi faydaları? Eğer siz de tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarını araştırmak üzere yazımıza denk geldiyseniz artık en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Nedir?

Hindistan cevizi tropikal iklim şartlarında yetişen palmiye ailesinin bir üyesidir. Hindistan cevizi sert, kahverengi ve lifli bir dış kabuğa sahiptir. Bu dış kabuk ev araç gereci, süs eşyası gibi farklı alanlarda kullanılabiliyor. Kabuğunun içerisinde olan kısım ise beyaz renkli tüketilebilir kısmı oluyor. Hindistan cevizinin beyaz kısmı direkt olarak yenilebilir bir meyve oluyor. Tatlılar ve pastalarda kuru olarak servis edilebiliyor. Hindistan cevizi yağı olarak da oldukça rehavet görüyor. Hindistan cevizi güzellik, sağlık ve birden fazla alanda kendine yer bulabiliyor. Yüksek miktarda aminoasit değerine sahip olması, potasyum, magnezyum, sodyum gibi yararlı mineraller içermesiyle manav reyonlarında dikkati üstüne çekiyor. Hindistan cevizi fiyatları genel olarak adet üzerinden manav reyonlarında yerini alıyor. Hindistan cevizi alınırken son tüketim tarihine dikkat edilmesi sizin yararınıza olabilir. Hindistan cevizi satın alırken içinde su olup olmadığını çalkalayarak kontrol edilebilir, bu su hindistan cevizinin tazeliğini gösterir. Dış kabuğunun hasar almamış olması, küf veya nem olmaması da tazelik göstergesi sayılabilir. Tercihen güvendiğiniz yerlerden almak sizin doğru bir seçim yapmanızı sağlayabilir.

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır?

Sert bir kabuğu olan hindistan cevizi kırılması açısından meşakkatli bir iş olarak görülebiliyor. Kimi manav müşterileri için bu hizmeti sağlayabiliyor. Ama market, internet alışverişi, pazar gibi yerler de kırılmadığı için iş başa düşebilir. Hindistan cevizini şu aşamaları izleyerek beyaz meyve kısmına ulaşabilirsiniz;

 • Hindistan cevizinin noktalı kısımlarından birini ucu sivri bir aletle (tornavida, şiş vb.) delinir,
 • İçindeki su bir kaba alınır, isterseniz pipet yardımıyla direk de içebilirsiniz,
 • Hindistan cevizinin kabuğuna sert bir cisimle vurup çatlaklar oluşturun,
 • Fırının 190-200 derece ayarında 20 dakika civarında hindistan cevizini bekletin, bu süre daha kısada tutulabilir,
 • Daha sonra fırından çıkardığınız hindistan cevizinin beyaz kısmını kabuğundan ayırarak yiyebilirsiniz.

Bu beyaz kısmı rendeleyip kurutarak tatlılarınızda da kullanabilirsiniz. Hindistan cevizinin yağının da çıkarıldığı kısımdır. Hindistan cevizi yağı da hindistan cevizi kadar popülerliğe ulaşmıştır. Hindistan cevizinden elde edilen yağ zayıflamak isteyenlerin, veganlar ve vejetaryenlerin sağlıklı ve bitkisel içerikli olmasından dolayı seçimleri arasında yer alıyor. Hindistan cevizi fiyatları, hindistan cevizi yağ fiyatlarını da doğru oranda etkiliyor. Kaliteli yağ tüketmek isteyenler ise bu oranı dikkate alıyor. Tüm bunların yanı sıra hindista cevizinin sayısız faydası da bulunuyor. Bu faydalarını duyan herkes Hindistan cevizi ve türevi olan ürünleri kullanmayı istiyor. Eğer siz de faydalarını merak ediyorsanız ayrıntılarına yazımızın devamından kolayca ulaşabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Faydaları

Tatlıdan yemeklere, güzellikten sağlığa çeşitli alanlarda kullanılan hindistan cevizinin faydaları;

 • Düşük yağ oranı nedeniyle kalp rahatsızlıklarını engellemeye yardımcı oluyor,
 • Yüksek lif ve düşük karbonhidrat içermesiyle karın bölgesi yağlanmalarının azalmasına destek oluyor,
 • Düşük karbonhidrat içermesi nedeniyle şeker kontrolünü sağlayabiliyor,
 • Güçlü antioksidanlar içermesiyle bağışıklık sistemine destek olabiliyor,
 • Hindistan cevizi yağ olarak kullanıldığında UV ışınlarının zararlı etkilerini azaltabiliyor,
 • Hindistan cevizi yağının gargara yapılması ağızda oluşan bakterileri yok ederek ağız sağlığına da yardımcı olabiliyor,
 • Hindistan cevizi yağı çatlamış el ve ayaklarda da nemlendirme sağlıyor,
 • Farklı markaların güzellik ürünlerinde içerisindeki güçlü antioksidanlar nedeni ile bulunabiliyor.

Hindistan cevizi birçok farklı alanda etkisini göstermiş iken şans verilecek tropik meyveler arasında yer alıyor. Bu meyvenin etkilerinin yanı sıra en çok merak edilen konulardan biri de fiyat detaylarıdır. Hindistan cevizi fiyatları her ülkede hatta bazen her şehide farklılık gösterebiliyor. Bu konuda Hindistan cevizi fiyatları detayları için de sizlere liste hazırladık. Ayrıntılarına içeriğimizin devamından kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap