İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sebze-Meyve Fiyatları
 3. Aronia Fiyatları

Aronia Fiyatları

aronia-742f

Sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle ‘süper meyve’ olarak bilinen aronia, ülkemizde yeni yeni tanınmakta; son yıllarda, bazı bölgelerimizde üretimi gerçekleştirilmektedir.

Aronia Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Aronia fiyatlarını belirleyen, arz ve taleptir; fiyat, tamamen piyasa koşullarına bağlı olarak ortaya çıkar. Ülkemizde aronia fiyatları, oldukça yüksektir. Ancak üretim arttıkça fiyatların düşeceği tahmin edilmektedir.

Aronia Nedir?

Aronia; güller sınıfına dahil, 2-3 metre boyunda, çalı formunda bir bitkidir; ‘güç meyvesi’ olarak da adlandırılır. Aronia meyvesinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkması, popülaritesini artırmıştır. Bitkinin salkım şeklindeki çiçekleri, Mayıs aylarında açmaya başlar; meyvelerin olgunlaşması Ağustos, Eylül aylarını bulmaktadır. Aronia meyvesi, mor renktedir, üzüme benzer bir görünümü vardır. Meyvelerin ağırlığı 0,6-1 gram arasındadır; bir kilogramında yaklaşık bin adet meyve bulunmaktadır.

Aronia Nerede Yetişir?

Anavatanı Kuzey Amerika ile Rusya olan aronia meyvesi, bu bölgelerde doğal olarak yetişmektedir. Bunun dışında birçok ülkede ve ülkemizde, yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Günümüzde aronia, en çok Polonya’da üretilmekte; dünya toplam üretiminin yüzde 90’ı bu ülkede gerçekleştirilmektedir. Aronia, bu ülke dışında; ABD, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Slovakya, Ukrayna ve Bulgaristan’da yetiştirilmektedir. Aronia, farklı iklim ve toprak şartlarında yetiştirilebilmektedir. Ülkemizde aronia üretimi, 2012 yılında Tarım Bakanlığı’nın desteğiyle ve halk sağlığının korunması amacıyla başlatılmıştır. Ülkemizin her bölgesinde yetişme potansiyeline sahiptir.

Aronianın Faydaları

Amerikan yerlileri tarafından yüzyıllarca ilaç olarak kullanılan aronia meyvesi, günümüzde de, sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle sıklıkla tüketilmektedir.

Aronia; meyveler arasında en güçlü antioksidan özelliğe sahip olanıdır; günlük yaşam içerisinde, çevre kirliliği, stres gibi sorunlar sonucunda vücutta oluşan ve hücrelere zarar veren serbest radikallerle mücadele etmektedir.

Aronia meyvesi üzerine yapılan araştırmalar, sayısız faydasını ortaya çıkarmıştır:

 • Kandaki kolesterol oranını düşürür.
 • Kalp ve damar hastalıklarını önler; damar tıkanıklığını, kalp krizini, felci engeller. Tansiyonu dengeler.
 • Göz iltihapları ve kronik iltihaplarla savaşır.
 • Karaciğer yetmezliğinde faydalıdır.
 • Yaşlanmayı geciktirir, Alzheimer hastalığının önlenmesinde yardımcıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, akut ve kronik hastalıklarla mücadele eder.
 • Akciğerleri ve karaciğeri temizler.
 • Sindirim sistemini zararlı bakterilerden arındırır.
 • Kemik gelişimini olumlu etkiler. Bu nedenle, özellikle gelişim çağındaki çocuklarda ve osteoporoz riski olan yaşlılarda kullanımı önerilmektedir.
 • Kan şekerini dengelediği için, diyabet hastaları için faydalıdır.
 • Strese bağlı psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.
 • İçerdiği yüksek orandaki C vitamini ve antioksidanlar nedeniyle virüslerle savaşan aronia meyvesinin, koronavirüse karşı tüketilmesi önerilmektedir.

Aronia Nasıl Tüketilir?

Aronia, taze ve kurutulmuş biçimde tüketilebilmektedir. Bu meyveden, meyve suyu, bitki çayı, şurup, reçel, sos yapılabilmektedir. Aronia, eczacılıkta ve gıda sanayinde kullanılmaktadır. Sonbahar aylarında bitkinin yaprakları, sarıdan kırmızıya kadar değişik tonlara büründüğünden, süs bitkisi olarak da değerlendirilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap