İlginizi Çekebilir
Balık Hal Fiyatları
 1. Ana Sayfa
 2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
 3. Fangri Balığı Fiyatları

Fangri Balığı Fiyatları

fangri

Balık türlerinin tümü balık severlerin ilgi odağıdır. Ancak bu türler arasında en çok merak edilenin fangri balığı olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Adının da farklı olmasıyla beraber farklı lezzetler tatmak isteyen balık severlerin fangri konusunda detaylara erişmek istediğini de ifade edebiliriz. Detaylarına bakacak olursak da; Fangri balığı fiyatları az bulunan mercan türünden olduğu için diğer balıklara göre yüksektir. Fangri balığı fiyatları lezzetiyle doğru orantılı olduğu görülüyor. Lezzetli beyaz ete sahip olan fangri balığı talep gören balıklar arasında yer alıyor. Balık lokantalarında fangri balığı fiyatları üst sıralarda görülebiliyor.Fangri balığı fiyatları yılın her dönemi farklılık gösterebiliyor. Fangri balığı fiyatları o dönemdeki verimliliğe bağlı oluyor.

 Genel olarak fangri balığı fiyatları yüksek olsa da balık sezonu açılışında uyguna bulunabiliyor. Fangri balığı mercan balığının bir türü olarak karşımıza çıkıyor. Fangri balığı Ege ve Akdeniz sularında, oyuklar ve kayalıklarda yaşıyor. Ilıman yerlerde yaşayan fangri balığı Akdeniz ve Ege denizinde oldukça avlanıyor. Bu bölgelerde fangri balığı fiyatları diğer bölgelere göre daha ucuz olabiliyor. Yiyenlerin bir daha yiyeceği fangri balığı tadıyla isminden söz ettiriyor. Hal böyle iken fangri balığı fiyatları? Fangri balığı nedir? Fangri balığı nasıl avlanır? Fangri balığı nasıl pişirilir? Fangri balığı yararları nelerdir? Eğer siz de tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarını merak ediyorsanız tüm yanıtlarına içeriğimizin devamından erişebilirsiniz.

Fangri Balığı Nedir?

Fangri balığı fiyatları merak edilirken, fangri balığının ne olduğu da öğrenmek isteniyor. Parguspargus ailesinden gelen, açık kırmızı renge sahip olan bir balık türü olarak karşımıza çıkıyor. Açık kırmızı renginden dolayı beta-karoten içeriyor. Fangri balığı genel olarak 25-30 cm boylarında görülüyor. Bu balıkların farklı bölgelerde 80cm ye kadar olanları da görülebiliyor. Sıcak sularda yaşamayı seven fangri 200 m derinliğindeki denizlerde kayalık ve taşlık bölgelerde görülüyor. Fangri balığı etçil balık türleri arasında yer alıyor. Beslenirken kabuklu deniz canlıları ve küçük balıkları tercih ediyor.24 cm boyunda yani 2-4 yaşlarındaki fangri balığı üreme olgunluğuna geliyor. Fangri balıkları sıcağı sevdikleri için yaz aylarında üreme yapıyor. Her mevsim fangri balığına rastlamak mümkün olabiliyor.

Fangri Balığı Nasıl Avlanır?

Fangri balığı fiyatları yüksek olduğu için bu balığı yemek isteyenler ve ekonomik fayda sağlamak amacıyla ”rastgele” deyip oltalarını denize atıyor. Fangri balığını avlamak için yer seçimi önemli oluyor. Fangri balığı kayalık ve taşlık yerlerde yaşadığı için o bölgeleri tespit etmek gerekiyor. Fangri balığı 20 ila 60 metre derinliklerde görülüyor. Sığ yerlerde küçük fangrilere rastlanırken derin olan yerlerde büyüklerine rastlanabiliyor. Kolay avlanan bir balık olduğu için oltayı atıp beklemeniz yeterli olabiliyor.Fangri balığı avlamada en etken unsur balık avının gerçekleştirileceği yerdir. Kayalık ve taşlık olmayan yerlerde fangriye rastlanmak pek mümkün olmayabilir.

Fangri Balığı Yararları Nelerdir?

Lezzetiyle gönüllere taht kuran fangri balığının yararları da bir o kadar fazla oluyor. Fangri balığın da bulunan beta-karotenonu diğer balıklardan ayırıyor.

 • Beta-karoten içermesiyle bağışıklık sistemi ve göz sağlığını destekliyor.
 • Sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı oluyor.
 • Omega 3 bakımından oldukça zengin olan fangri balığı kalp ve damar sisteminin düzenli çalışmasına yardım ediyor.
 • Çeşitli mineraller içermesiyle kas ve kemik sistemine katkı da bulunuyor.
 • Zengin iyot mineralleri sayesinde zeka gelişimine katkı sağlıyor.
 • Sağlıklı protein içeriğiyle hücreleri onarıyor.

Fangri balığının faydalarıbu kadar çok iken fangri balığı fiyatları gözünüze uygun gelebilir. Yararlarına değindikten sonra nasıl pişirilmesi gerektiğine geçebiliriz.

Fangri Balığı Nasıl Pişirilir?

Lezzetli mi lezzetli olan fangri balığını buğulama, kızartma, fırında ya da ızgarada pişirilebiliyor. Pişirme işleminden önce balığınızı pullarından ve iç organlarından temizlemeniz gerekiyor. Fangri balığı buğulama yapılırsa besin değerlerini koruyor. Her türlü pişirebileceğiniz bu fangri balığını şu yöntemle de hazırlayabilirsiniz;

 • Fangri balıkları iyice temizleniyor,
 • Temizlenen fangri balıkları mısır ununa bulanıyor,
 • Mısır ununun fazlası balığı sallayarak azaltılıyor
 • Tavada kızgınlaştırılan yağa fangri balıkları atılarak kızartılıyor.
 • Fangri balığınız servise hazır hale geliyor. Tercihe göre Limon dilimleri ve mevsim salatayla servis edilebiliyor.

Lezzetli olan fangri balıklarının farklı tariflerini de deneyimlemek size kalıyor. Damak tadınıza göre farklı tarifler bularak deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra en çok merak ettiğiniz konu olan Fangri balığı fiyatları listesine de yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap