İlginizi Çekebilir
kalamar
 1. Ana Sayfa
 2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
 3. Dülger Balığı Fiyatları

Dülger Balığı Fiyatları

dülger balığı

Balık severler ve balık tutma tutkunluğu olanlar genelde türleri hakkında detayları çok merak ediyor. Merak edilen balık türlerinden biri de dülger balığı olarak dikkat çekiyor. Özellikle de fiyat detayları ve nerelerde bulunduğu gibi konuların daha sık araştırıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Buna göre lezzeti ile ünlenen dülger balığı ülkemizde peygamber balığı olarak da adlandırılıyor. Dülger balığı fiyatları diğer balıklara kıyasla yüksek olabiliyor. Dülger balığı fiyatları yüksek olsa da balık düşkünlerinin sofralarında baş tacı ediliyor. Dülger balığı fiyatları zor avlanan bir balık olmasından dolayı ekonomik anlamda diğer balıklara nazaran daha yüksek fiyatlarla sunuluyor. Aynı zamanda efsanelere konu olan dülger balığı lezzet olarak kalkan balığına benzetiliyor. Tadını merak edenler dülger balığı fiyatları araştırması yapıyor. Tüm bu fiyat detaylarının yanı sıra dülger balığı nasıl pişirilir, ne ile tüketilmesi gerekiyor, dülger balığının faydaları nelerdir gibi sorular da merak ediyor. Eğer siz de tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarını merak ediyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Sizler için bu içeriğimizde tüm soruları ayrıntılı olarak cevapladık.

Dülger Balığı Nedir?

Dülger balığı fiyatlarını araştıranlar bu balığı daha yakından tanımak istiyor. Zeidae familyasına ait balıklardan biri de dülger balığıdır. Su bilimleri terminolojisinde zeusfaber olarak yer alıyor. Faber, nalbant anlamına geliyor. Dülger balığının bu isimle anılması anatomik yapısıyla bağdaştırılıyor. Dülger balığının kafatası içindeki kemikler; çekiç,örs ve üzengiye benzediği için faber adını alıyor. Dülger balığı iri ağızlı, geniş gözlü ve yanlardan bastırılmış gibi yassı biçimde vücuda sahip olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca dülger balığı gövdesinde ortalama 12-15 diken bulunduruluyor. Bu balığın deri rengi ise sarı ile harmanlanmış kahverengi olduğu görülüyor. En çok dikkat çeken fiziksel özelliklerinden biri gövdesinin iki yanında bulunan benekler oluyor. Dülger balığı ortalama boyu 20-30 cm, ağırlığı ise 300-500 gram arasında oluyor. Farklı bölgelerde daha büyük dülger balıklarına rastlamak mümkün olabiliyor.

Dülger balıkları Ege, Akdeniz, Marmara bölgesinde rastlanıyor. Mayıs ayının başında Karadeniz’e giden dülger kasım ayında Marmara bölgesine geri dönüyor. O aylarda dülger balıklarına Karadeniz bölgesinde rastlayabiliyor. Dülger balıkları sürü halinde yaşamadıkları için farklı birçok bölgede olabiliyor. Dünyada Norveç kıyıları, Güneydoğu Asya, Japonya, Yeni Zelanda kıyıları ve Avustralya kıyılarına kadar uzanan geniş yaşam alanlarında görülüyor. Dülger balığı bu kadar yaygın iken dülger balığı fiyatlarınınyüksek olması rastlantısal olarak yakalanmasından kaynaklı oluyor. Dülger balığı fiyatları genel olarak yüksek oluyor. Dülger balığı fiyatları böyle olunca da lezzetli balığı yemek isteyenler “dülger balığı nasıl avlanır?” sorusunun cevabını arıyor.

Dülger Balığı Nasıl Avlanır?

Deniz diplerine yakın yerlerde yaşayan dülger balıkları, suda kayar gibi hareket ediyorlar. Dülger balıkları beslenirken, avlarına hissettirmeden dibine kadar yakınlaşıyor. Avına yaklaşan dülger balığı ağzını kocaman açıp besinin bulunduğu bölgeyi vakumluyor. Balık avlarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de avlayacağınız balığın, avlanma şeklidir. Dülger ne kadar rastlantısal avlanan bir balık olsa da bilinçli avlamak imkansızdeğildir. Dülger balığına avına yaklaştığı gibi yaklaşırsanız bu mümkün olabilir. Dülger balığı avlamanın püf noktaları;

 • Canlı yem kullanmak,
 • Canlı yemi taktıktan sonra canlı yemin rahat hareket etmesi sağlayacak kadar misinayı gevşek bırakmak,
 • Canlı yeminizin hareket etmesi dülger balığının ilgisini çekmesi için sabırla beklemek.
 • Pasif avlanma yapıldığı için diğer taraftan başka bir oltayla avlanmaya devam edebilirsiniz.

Etobur beslenen dülger balıkları için hamsi, sardalye ve kalamar ideal yemler arasında yer alabiliyor.Size düşen görev oltayı atmak ve beklemek oluyor. Dülger balığı avı pek kolay olmayan ve sabır isteyen bir iş olarak görülüyor. Bundan dolayı balık tezgâhların da dülger balığı fiyatları bu şöhreti hak ediyor. Şimdi bu lezzetli balığı nasıl sorusuna değinelim.

Dülger Balığı Nasıl Pişirilir?

Dülger balığı görüntü olarak pek cezbedici görünmese de çok lezzetli bir ete sahip. Dülger balığını ister yağda ister ızgarada isterseniz tava da pişirebilirsiniz.Dülger balığı fiyatları yüksek olmasıyla lüks restoranların menülerinde yer alıyor. Dülger balığı fiyatları araştırması yaptıktan sonra dülger balığını evde de hazırlayabilirsiniz.

 • Dülger balığı hazırlanması;
 • Dülger balığı yapılmadan önce kemiklerinden ayılması gerekiyor,
 • Kemiklerinden ayrılan dülger filetoları tavada yapılacak olunursa;
 • Karabiber ve tuzla lezzetlendiriliyor,
 • Derin bir tavada, zeytinyağı ile iki tarafı kızarana kadar pişiriliyor.
 • Pişirilen dülger balığını mevsim yeşillikleriyle servis edebilirsiniz.

Ayırdığınız bu lezzetli kemikleri atmak yerine çorbaları tatlandırmak için kullanabilirsiniz.

Dülger balığı fiyatları ortadayken kemiklerinden de yararlanılmış olunuyor. Fırında ve ızgara da pişirilen dülger balığı için farklı tarifler bulabilirsiniz. Tarifler arasında damak tadınıza ve mutfak kültürünüze göre seçim yapabilir, afiyetle tüketebilirsiniz.

Dülger balığı hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladık. Başlığımızda yer verdiğimiz ve de en çok merak edilen konu ise bu balık türünün fiyatlarıydı. Onu da sizler için listeledik. Yazımızın devamında dülger balığı fiyatları hakkında hazırladığımız listeye ulaşabilirsiniz. Fiyatların bölgeden bölgeye farklılık gösterebileceğini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap