İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
 3. Gelincik Balığı Fiyatları

Gelincik Balığı Fiyatları

gelincik balığı

Gelincik balığı ve diğer balıklar hakkında ayrıntılı bilgiler en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Özellikle de fiyat açısından balık türlerinin araştırıldığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Buna istinaden gelincik balığı hakkında ön bilgi vermek gerekirse de; İstanbul’ da yaşayan Musevilerin gelincik balığı fiyatlarının o dönemler ucuz olmasıyla en çok tükettiği balık olarak karşımıza çıkıyor demek tam da yerinde olacaktır. Gelincik balığı, Osmanlı dönemi Sultanı Abdülhamit’in severek yediği balık olarak da dikkatleri çeker. Gelincik balığı fiyatları o dönemler uygun olsa da günümüzde gelincik balığı fiyatları yüksek görünüyor. Çabuk bozulan bir balık olduğu için fazla tutulmuyor. Gelincik balığı fiyatlarının yüksek olması buna bağlı olabilir.

Ülkemizde Marmara bölgesi başta olmak üzere neredeyse bütün denizlerde rastlanabiliyor. Görüntüsüyle farklı olan gelincik balığı yenilebilir mi sorusunu da alıcılarına sorduruyor.  Birçok kişi tarafından bilinmeyen bu balık türünün nasıl yapılacağı da merak edilen konuların başında yer alıyor. Gelincik balığı fiyatları yüksek olsa da bazı amatör balıkçılar tarafından geri bırakılabiliyor. Tüm bunların yanı sıra Gelincik balığı fiyatları? Gelincik balığı nedir? Gelincik balığı nasıl avlanır? Gelincik balığı nasıl pişirilir? Gibi sorularınızı da ayrıntılı olarak yanıtladık. Eğer merak ettiğiniz sorular bunlarsa en doğru yanıtları almak üzere doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Gelincik balığına ilişkin her detayı sizler için kaleme aldık. İşte ayrıntılar…

Gelincik Balığı Nedir?

Gelincik balığı hakkında detaylara ve gelincik balığı nedir sorusuna bakacak olursak; gelincik balığı mezgit balığının yakın akrabası olarak görülüyor. Gelincik balığı, gadidae ailesinin üyeleri arasında yer alıyor. Gelincik balığı ismini saldırgan yapıda olduğu için karada yaşayan gelincikten aldığı söyleniyor. Gelincik balığının diğer bir ismi ise gaya olarak biliniyor. Gelincik balığı derisinde kahverengi, sarı ve yeşil renklerini bir arada bulunduruyor. Bu renklerin üzerinde siyah benekler dikkat çekiyor. Gelincik balığının derisi kaygan bir tabakayla kaplı oluyor. Bu da gelincik balığının elde tutulmasını zorlaştırıyor. Gelincik balığı burnunun ucunda iki çenesinde ise bir adet bıyık taşıyor. Genellikle 30-40cm aralığında boyutlara sahip oluyor. Gelincik balığı kuyruklardan ve ağız kısmından basık gövdesi geniş bir şekilde görünüyor.

Dış görünüşünün çirkin olarak tabir edildiği oluyor. Ama lezzetli bir balık olduğu için gelincik balığı fiyatları genel olarak yüksek oluyor. Gelincik balığı fiyatları yüksek olmasının diğer bir sebebi ise talebin fazla olması ama gelincik balığının yakalanmasının zor olmasıdır da denilebilir. Gelincik balığı yaşam alanı olarak kayalık ve taşlıklarda yosunun bol olduğu bölgelerde yer alıyor. Aynı zamanda karides, yengeç, midye gibi kabuklular ve küçük balıklarla besleniyor. Gündüz yuvasına çekilen gelincik balığı gece avlanmayı tercih ediyor. Gelincik balığının en fazla olduğu dönemler ise yaz ayları oluyor. Yaz balığı olarak gelincik balığı tavsiye edilebiliyor. Gelincik balığı yemek isteyenler bu aylarda balık tezgâhlarında bulabilirler. Balık avcılığı ile ilgilenenlerin ise yaz aylarında gelincik balığı avlama ihtimalleri yüksek oluyor. Şimdi gelincik balığı nasıl avlanır sorusu aklınıza takılabilir…

Gelincik Balığı Nasıl Avlanır?

Gelincik balığı avlamak isteyenler geceleri avlanmaya çıkıyor. Bunun sebebi ise gelinciklerin gündüzleri yuvalarına çekilip akşamları avlanmaya çıkması denilebilir. Marmara bölgesinde yoğun olarak bulunan gelincik balığı önceleri sepetçilikle avlanıyorlardı. Sepekçilikle avlama çok zor bir iş olduğu için günümüzde bu şekilde avlama çok nadir yapılıyor. Olta avcılığı yapan birçok kişi bu balığı tanımadığı için denize geri bırakıyor. Gelincik balığı fiyatları sepetçiliğin az yapılmasından dolayı yükseldiği söylenebilir. Gelincik balığını sepetçilik yaparak avlayabilirsiniz. Bunun yanında olta ile avlamak isteyenlere şu tavsiyeler yardımcı olabilir;

 • Gece saatlerinde avlanmaya çıkmak şansınızı arttırabiliyor,
 • Avlanacağınız yerinin kayalık yosunlu alanlar olması,
 • Yem olarak yengeç, midye, karides ve küçük balık kullanması yararlı oluyor,
 • Açgözlü olan gelincik balığı yeme hemen gelecektir.
 • Olta seçimi pek önemli olmuyor. Önemli husus yerin doğru tespiti oluyor.

Yakalanırken saldırgan ve çevik bir balık olduğu için misinanızı kayalıklara doğru çekebiliyor, oltanız kayalıklara takıldığı düşünürken birde bakmışsınız gelincik balığı çıkıyor. Gelincik balığı fiyatlarını inceleyip aldıktan veya bu lezzetli balığı yakaladıktan sonra pişirilmesi kalıyor.

Gelincik Balığı Nasıl Pişirilir?

Musevilerin özel günlerde erikle pişirdiği, Sultan Abdülhamit’in kızartmasını sevdiği gelincik balığı lezzetiyle damaklarda yer ediniyor. Gelincik balığı pişirilmesine geçmeden önce bu balığı alırken dikkat edilmesi gereken husus balığın tazeliği oluyor. Gelincik balığı hemen bozulan bir yapıya sahip olduğu için alınır alınmaz yapılması gerekiyor. Kaygan bir yüzeye sahip gelincik balığını alırken balıkçınızdan temizlemesini istemek işinizi kolaylaştıra biliyor.

 • Gelincik balığı kızartma tarifi;
 • Yıkadığınız gelincik balıkları az karabiberli mısır ununa bulanır,
 • Tavada tereyağı yanmayacak şekilde eritilir,
 • Mısır unlu gelincik balıkları yağ da iki tarafı güzelce kızarana kadar pişirilir.

İşte enfes gelincik balığınız hazır. Musevi arkadaşlarımızın gaya kon avramila ismiyle nitelendirdikleri erikli gelincik balığını da deneyebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra daha farklı ve damak tadınıza hitap eden tarifleri bularak bunları da deneyebilirsiniz.

Bu balık türü hakkında merak ettiğiniz tüm detayları ayrıntılı olarak sizler için yanıtladık. En çok merak ettiğiniz Gelincik balığı fiyatları için ise yazımızın devamında sizler için oluşturduğumuz gelincik balığı fiyatları listesini inceleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap