İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Nohut Fiyatları

Nohut Fiyatları

nohut fiyatları

Fasulye, mercimek ve bezelye gibi nohut da Faboideae alt ailesine aittir. Aynı zamanda Venüs ve tarla bezelyesi olarak da bilinmektedir. Nohut, tıpkı aile üyeleri gibi, özellikle eski bir baklagildir. Arkeolojik buluntular, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu’da MÖ 10.000 gibi erken bir tarihte yetiştirildiğini gösteriyor. Oradan, Orta Çağ’da bir gıda ve tıbbi bitki olarak kullanıldığı Almanya’ya, Avrupa’ya yayıldı. Çoğu diyetisyen ister kilo alma ister kilo verme diyetlerinde olsun nohutun olumlu yönlerinden bahsetmektedir.

Güçlü gıda, protein ve lif bakımından zengindir, ancak aynı zamanda yağ oranı düşüktür (kuruyemişlerin aksine). Aynı zamanda magnezyum, demir, kalsiyum, çinko, folik asit ve A, B6, C, E ve K vitaminleri gibi çok sayıda mineral ve eser element içerir ve düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler sebze fiyatları ne durumda? Nohut fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik nohut fiyatları ile nereden nohut satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik nohut fiyatları nedir? En uygun nohut fiyatları ve nohut fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Nohut Fiyatları

Yüksek magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde kalp damar sağlığı açısından bulunmaz nimetlerden biri olan nohut ülkemizde oldukça sık tüketilen bir sebzedir. Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen nohut ile bol yemek alternatifli bir gıda maddesi olması nedeniyle sofralarımızda sıklıkla karşılaşıyoruz. Dolayısıyla popülerliği nedeniyle nohut fiyatları çoğu zaman bir tartışma konusu olmayı başarıyor. Yazımızın bu kısmında güncel nohut fiyatları ile alakalı bilmeniz gereken her şeyi size aktaracağız.

Nohut fiyatları nedir? En güncel nohut fiyatları nedir? En ekonomik nohut fiyatları nedir? En güncel ve ekonomik nohut fiyatları nedir? Nohut fiyatları neye göre belirlenir?

  • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel nohut fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel nohut fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı güncel nohut fiyatları yukarıda size belirtmiş olduğumuz fiyat aralıklarında değişiklik göstermektedir. Siz de bu fiyat aralıklarında nohut satın alarak sağlık açısından harika ve lezzetli bir akşam yemeği tadabilirsiniz.

Nohut Sağlığa Faydaları

Nohutun besin değerleri

Nohutun özel bir avantajı, yüksek protein içeriği nedeniyle, et ikame maddesi olarak harika bir şekilde kullanılabilmesidir. Vejeteryanlar ve veganlar için ideal protein tedarikçisidir.

Ancak sadece nohutun zengin protein içeriği değil, aynı zamanda baklagillerde bulunan çok sayıda mineral ve lif, örneğin sindirimi iyileştiren ve belirli hastalıkların riskini azaltan sağlık yararları sunar.

Nohut istekle mücadeleye yardımcı olur

Özellikle nohuttaki protein ve lif, yiyecek isteklerini önlemenize yardımcı olabilir . Diyete yeni başlamış veya kilonuzu korumaya başlamış olsanız da, diyetinize nohut eklemek sindirimi yavaşlatabilir ve uzun süre tok hissetmenize neden olabilir.

Ek olarak, gıdalardaki proteinlerin daha fazla iştah azaltıcı hormon üretimine yol açtığı ve bunun da gün boyunca otomatik olarak daha düşük kalori alımına yol açabileceği gösterilmiştir.

Nohutlar bitkisel protein bombalarıdır

Nohutun sağlıklı olduğu tartışılmaz. Bitkisel protein kaynağı olarak idealdirler. Bu bilgiler, daha az hayvansal ürün yemek isteyenler veya halihazırda vegan veya vejeteryan olanlar için özellikle yararlıdır.

100 gram olgun pişmiş nohut, yaklaşık 9 gram protein içerir, bu da onları fasulye veya mercimek gibi diğer bitkisel protein bombalarıyla karşılaştırılabilir kılar.

Nohut hastalıklara karşı koruyabilir

Düzenli nohut tüketimindeki sağlık faktörü de küçümsenmemelidir. Özellikle magnezyum ve potasyum gibi sağlanan mineraller kalp sağlığını artırabilir. Kalp hastalığı için en önemli risk faktörlerinden biri olan yüksek tansiyonu önleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap