İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Sarıkanat Fiyatları

Sarıkanat Fiyatları

sarıkanat

   Sarıkanat, Türkiye’de en çok tüketilen balık çeşitlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendine has lezzeti, insan sağlığına faydası ve Türk mutfağındaki konumuyla oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Bundan kaynaklı olarak birçok kişi güncel sarıkanat fiyatları hakkında araştırmalar yapmaktadır. Sarıkanat fiyatları günümüzde dönem, dönem farklı fiyatlar üzerinden satışa sunulmaktadır. Bu fiyat farklığının temel sebebi çeşitli gerekliklerden oluşmaktadır.

Güncel Sarıkanat Fiyatları

   Sarıkanat fiyatları son birkaç yıldır belirli bir fiyat çerçevesi içerisinde dönmesinden kaynaklı birçok kişiyi tatmin etmektedir. Fakat ilerleyen dönemlerde sarıkanat fiyatı üzerinden farklı ücretlendirilmeler görüleceği tahmin edilmektedir. Bunun sebebi ise son dönemlerde gerçekleşen plansız ve dengesiz avlanmalardır. Bu yüzden önümüzdeki dönemlerde piyasada sarıkanat azlığının yaşanacağı ve fiyatlarının da farklı olacağı bilgisi bulunmaktadır.

Sarıkanat Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Sarıkanat fiyatlarının nasıl belirlendiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Çünkü dönem, dönem farklı fiyatlar üzerinden satışa sunulabilmektedir. Temel olarak hasat verimliği ve verimsizliği üzerine bir kıstas olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum doğrudan fiyatları etkilerken, dolaylı yollar üzerinden de fiyatlar etkilenmektedir. Sarıkanat fiyatları üzerinde belirleyici faktörler şu şekildedir:

–          Hasat Verimliği

Hasat verimliği, sarıkanat fiyatları üzerinden doğrudan ve en etkili olan noktalardan birisidir. Hasat yapılırken tahmin edilenden fazla veya yeterli miktarda sarıkanat avlandıysa; doğrudan fiyatlara da etkili olacak, ucuzlayacaktır. Fakat hasat verimsiz geçtiyse ve istenilen veriler elde edilmediyse; bu durum doğrudan sarıkanat fiyatlarını etkileyecek ve fiyatı artacaktır. Bu yüzden hasat verimliği, sarıkanat fiyatları üzerinden son derece mühim bir noktada yer almaktadır.

–          Arz ve Talep

Arz ve talep sadece sarıkanat fiyatları üzerinde etkili olmayarak tüm ürünler üzerinde etkilidir. Temel mantık şu şekildedir: sarıkanat balığına talep fazlaysa ve piyasada hasat fazlalığı bulunuyorsa, fiyatı muazzam derecede düşecektir. Fakat sarıkanat balığına talep azsa ve piyasada az bir mahsul bulunuyorsa; fiyatı yükselecektir. Bu yüzden arz ve talep oldukça önemlidir.

–          Ülke Ekonomisi

Ülke ekonomisi sarıkanat fiyatlarını doğrudan etkilemeyerek, dolaylı yollardan etkilemektedir. Örneğin bir balıkçının hasat yapabilmesi için çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunların en temeli çeşitli ekipmanlar, işçi, tekne ve yakıttır. Eğer ki kurlarda yüksek bir etkilenme bulunuyorsa, balıkçı yakıtı almak için yüksek ücret ödeyecektir. Aynı şekilde ihtiyaç duyduğu ekipmanları da dışarıdan alıyorsa; yine yüksek ücret ödeyecektir. Bu durumda da ülke ekonomisi ve kur etkileri ortaya çıkmaktadır. Eğer ki ekonomik olarak refah içerisinde ve kurlarda etkileşimler düşük ölçekler içerindeyse dolaylı yollar üzerinden sarıkanat fiyatı da etkilenecektir. Aksi durumda da fiyat her zaman yüksek olacaktır.

Sarıkanat Balığının Faydaları

Sarıkanat balığı, Türkiye’de oldukça yoğun tüketilen bir balıktır. Bu yoğun tüketimde balığın lezzeti oldukça etkili olmasının yanı sıra insan sağlına olan faydasından kaynaklı da birçok kişi tarafından tüketilmektedir. Bu yüzden sarıkanat sıklıkla tüketilmesi gereken balıklardandır. Genel olarak Sarıkanat balığının insan sağlığına olan faydasını şu şekilde listeleyebiliriz:

–          Bağışıklık Sistemi Koruyucusu

Sarıkanat bağışıklık sistemine eşsiz faydası olan bir balıktır. Özellikle mevsiminde tükettiğiniz takdirde içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklığınızı bir adım ileri taşıyacaktır. Ayrıca çeşitli enfeksiyonlar ve gribe iyi geldiği de tescillenmiştir.

–          Omega 3

Balıkta doymuş yağ yerine doymamış yağ asitleri denilen omega3 asitleri bulunmaktadır. Omeg3, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden sarıkanat rahatlıkla tüketilebilmektedir.

–          Kalp Sağlığı

Kalp sağlığı içinde oldukça önemli olan sarıkanat, rahatsızlıkları olan bireylerin mutlaka tüketmesi gereken balıklardan birisidir. Kanda bulunan trigliserid yani serbest yağların düşürülmesine olanak sağlamaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap