İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kuruyemiş Fiyatları
 3. Fındık Fiyatları

Fındık Fiyatları

fındık fiyatları

Fındık, fındık ağacında olgunlaşan bir meyvedir. Fındık ağacı yüksek bir ağaçtır. Yüksekliği yaklaşık üç ila beş metreye ulaşan bir ağaçtır. Ağacın ince bir gövdesi vardır ve çok yoğun bir şekilde yapraklarla kaplıdır. Yapraklar yuvarlak, oval veya kalp şekilleriyle tanınabilir. Fındık, büyümesinin başlangıcından itibaren, daha sonra sert kabukları oluşturan kabuğumsu yapı ile korunur. Bazı fındık çeşitleri, diğer fındık ağaçlarından farklı olarak ilkbaharda çiçek vermez. Bol miktarda nem içeren kalsiyum yönünden zengin humusta büyürler ve Ocak ayından Nisan’a kadar büyüler. Fındık olgunlaştıkça, kabuğu sarı tonlara yakın bir turuncuya dönüşür. Fındık nemli yaz aylarında daha kaliteli olacak şekilde yetişir.

Fındık meyvesi uzun çağlardan beri bilinmekte ve tüketilmektedir. Yunanlılar ve Romalılar, olağanüstü tadı nedeniyle fındığı severlerdi. Fındık eskiden ilaç olarak kullanılmıştır. Sadece yemek için kullanılmamış, ağacın kabuğu ve yaprakları da çeşitli rahatsızlıklara karşı kullanılmıştır. Ayrıca ağaç, evliliğin, bolluğun ve aile ile birlikte mutluluğunun simgesiydi. Fındık barış ve sağlık sembolü olarakta uzun yıllardır görüldü.

Peki ülkemizde çokça tercih edilen fındığın güncel fiyatları nedir? Güncel fındık fiyatları nedir? En ekonomik ve güncel fındık fiyatları ile nereden fındık satın alabilirsiniz? En uygun fındık fiyatları ile en kaliteli fındık nereden satın alınır? Gibi soruların cevaplarını merak ediyor iseniz lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Güncel Fındık Fiyatları

Neredeyse çoğu tatlıya ve kurabiyeye harika uyum sağlayabilmesi, sağlığa olan pozitif faydaları ve kolay bulunabilir olması nedeniyle ülkemizde oldukça sık tercih edilen bir kuruyemiş olan fındık fiyatları nedeniyle oldukça fazla tartışma konusu olmaya devam ediyor. Yazımızın bu bölümünü fındık fiyatları ile alakalı olan bu tartışmalara son koymak amacıyla hazırladık. Sizler için en güncel ve doğru fındık fiyatları bilgilerini aktaracağız. Peki, en güncel fındık fiyatları nedir? En uygun fındık fiyatları ile nereden fındık satın alabilirsiniz?

 • 2021 yılı Mart ayı itibariyle fındık fiyatları kilogram başına lokal semt pazarlarında 10 – 20 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • 2021 yılı Mart ayı itibariyle fındık fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 20 – 35 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Evet… Siz de yukarıda belirtmiş olduğumuz güncel fındık fiyatları ile bütçenize uygun alternatifleri tercih ederek en ekonomik fındık fiyatları konusunda avantaja sahip olabilirsiniz.

Fındık Sağlığa Faydaları

Sağlık Yararları

Hızlı bir enerji kaynağı ve kolay bir bitki bazlı protein kaynağı sağlamanın yanı sıra fındık, çeşitli başka sağlık yararları da sunar.

Sağlıklı bir diyete fındık eklemenin yararlanabileceği birçok faydadan bazıları şunlardır:

Kalp Sağlığını İyileştirin

Fındık, bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega-3’lerin bir dizi kalp sağlığına faydası vardır ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azalttığı gösterilmiştir.

Fındık, omega-3 içeriğinin yanı sıra, vücudu oksidatif stresten koruyan ve hipertansiyona katkıda bulunabilecek antioksidanlarla da doludur. Kolesterolü ve iltihabı azaltarak kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan yüksek miktarda fenolik bileşik içerirler.

Kanser Riskini Azaltın

Oksidatif stres, belirli kanser türlerini geliştirme riskinizi artırabilir. Fındıkta bulunan antioksidan enzimlerden biri olan manganez süperoksit dismutaz oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur ve kanser geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Fındık ayrıca hücreleri kansere yol açabilecek hücresel hasar türlerine karşı korumaya yardımcı olan E vitamini içerir.

Son olarak, fındıklar proantosiyanidinlerin önemli bir kaynağıdır. Proantosiyanidinler, kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülen kimyasal bileşiklerdir. Test tüpü ve hayvan çalışmalarında, belirli kanser türlerini önlerler ve tedavi ederler. Aynı sonuçların insanlar için geçerli olup olmadığını görmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak ilk bulgular umut vericidir.

Beslenme

Fındık, kolesterolsüz bir enerji kaynağı sağlar. Kalbinize iyi gelebilecek omega-3’ler de dahil olmak üzere sağlıklı yağlarla doludurlar.

Fındık ayrıca aşağıdaki temel besinlerle doludur:

 • E vitamini
 • Tiamin
 • Magnezyum
 • Bakır
 • Manganez
 • B6 Vitamini
 • Folat
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Çinko
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap