İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Zeytin Fiyatları

Zeytin Fiyatları

zeytin

Zeytin fiyatları günümüzde sıklıkla araştırılan alanlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere Türkiye’de zeytin tüketimi oldukça yüksektir. Her sofrada mutlaka zeytin bulunmaktadır. Bu denli yüksek bir tüketime sahip olmasından kaynaklı olarak da zeytin fiyatlarına dair araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Günümüzde birçok insan ‘güncel zeytin fiyatları’ diye arama motorları üzerine araştırma yaparak, alışveriş esnasında sürpriz yaşamamaktadır.

Güncel Zeytin Fiyatları

Zeytin fiyatlarının yanı sıra lezzetiyle de oldukça ön plana çıkan bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Birçok çeşide sahip olan zeytin, her noktada eşsiz bir lezzeti ortaya koymaktadır. Milyonlarca insanın tükettiği bu ürün, düzenli aralıklarla tüketilmesi uzmanlar tarafından da sıklıkla önerilmektedir. Zeytin fiyatları bilindiği üzere dönem, dönem değişebilmektedir. Bu değişimin temel sebeplerinden bazıları da ürün kalitesi, hasat verimliği ve arz talep ilişkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Zeytin Fiyatları Üzerinde Ne Etkilidir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zeytin fiyatları sürekli olarak değişmektedir. Bu değişimin birçok nedeninin olduğunu söylemekte fayda var. İlk olarak ürün kalitesi, zeytin fiyatları üzerinden göze çarpan detaylardan birisidir. Her mahsulde olduğu gibi zeytinde de kalite son derece önemlidir. Kaliteli bir zeytin mahsulünün fiyatı ortalama üzerinde olabilmektedir. Daha az kaliteli bir zeytinin de fiyatı ortalama altında olmaktadır.

Hasat verimliği de zeytin fiyatları üzerinden doğrudan etkili olabilmektedir. Milyonlarca insanın tükettiği zeytinlerin, hangi dönemde ne kadar hasat edildiği ve ne kadar mahsul elde edildiği oldukça önemlidir. Günümüzde satıcılar hasat verimliğine göre fiyat biçtiğini söylemekte fayda var. Keza bu durum sadece zeytine özel bir durum olmayarak hemen hemen tüm mahsul ürünlerinde geçerlidir.

Zeytin Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Arz ve talep her ne kadar zeytin için nadir etki gösteriyor olsa da bazı noktalarda oldukça önemlidir. Günümüzde satıcılar zeytine talebin az olması durumunda ellerinde mahsullerin kalmaması için fiyatta değişikliğe gidebilmektedir. Talep az olursa fiyat düşecektir, talep fazla olursa fiyat da etkilenecektir. Fakat bu etkilenme, zeytinler için minimum noktada olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü zeytin, Türkiye’de oldukça sık tüketilmektedir.

Nereden temin edildiği zeytin fiyatları üzerinde oldukça etkili olabilmektedir. Günümüzde zeytinlerin temin edilecek birçok alanı bulunmaktadır. Halk pazarlarında da zeytin temin edebilmek mümkündür, marketlerden de temin edebilmek mümkündür. Düşünüldüğü gibi halk pazarları zeytin için en uygun noktalardan birisidir. Marketlerde satın alınan zeytinler ise fiyat noktasında oldukça yüksek olabilmektedir. Keza sanıldığı gibi lezzet farkı da son derece belirgin olabilmektedir.

Zeytin’in Faydaları Nelerdir?

Zeytin lezzetinin yanı sıra faydalarıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Günümüzde uzmanlar düzenli aralıklarla zeytin tüketilmesini önermektedir. Fakat zeytinin ne kadar tüketildiği faydasıyla doğrudan etkileyici olabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak uzmanların önerilerine göre zeytin tüketiminin yapılması gayet makuldür. Genel olarak zeytinin faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz:

Zeytin tekli doymamış yağlar zeytinde bulunan tür kilo kaybına doğrudan etkili olabilmektedir. Yağ hücrelerini eritici ve dağıtıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra insülin duyarsızlığını da azaltmaktadır. Zeytin sadece kendisiyle fayda göstermekle kalmayıp, yağıyla da eşsiz bir faydayı ortaya koymaktadır.  Bu yüzden faydası oldukça geniştir.

Zeytinde birçok antioksidan ve antienflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Onları kansere karşı korumak için doğal hale getirebilmektedir. Bunların yanı sıra hücreler içinde olkdukça fayda sağlamaktadır. Kalp ve damar sağlığına da faydasının olduğu bilinmektedir. Fakat bu faydalar, ne kadar zeytin tüketildiği ile ilgili olduğunu unutmamakta fayda var.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap