İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kuruyemiş Fiyatları
  3. Çam Fıstığı Fiyatları

Çam Fıstığı Fiyatları

çam fıstığı
1

Çam fıstığı adı, çam ağacından gelir.  Çam kozalakları da size tanıdık gelecektir. Fakat onlar yenilebilir değillerdir, sadece tohumlardır. Olgunlaşmaları yaklaşık bir buçuk yıl alır, ancak belirli hava koşulları altında bazı çeşitler bu sürenin iki katını alabilir. Hasatçılar olgunlaştığında çam kozalaklarını toplar, kırar ve çam kozalağı parçalarından fıstıkları elle ayırır. Çam fıstığı, yemeden önce atılması gereken ancak çıkarılması zor olabilen kalın bir ikinci kabuğa sahiptir. Uzun olgunlaşma süresi ve kabuk soyma işçiliği, pahalı bir bitmiş ürünle sonuçlanır.

Çin, Rusya, Moğolistan, Kore ve Afganistan önde gelen üreticiler ve ihracatçılar olmak üzere, tam boy çam fıstığı veren çam ağacı çeşitleri tüm dünyada yetiştirilmektedir. Avrupa, özellikle fıstığın klasik fesleğen pesto hazırlanmasında ve popüler pignoli kurabiyelerinde kullanıldığı İtalya’da büyük bir çam fıstığı tüketicisi ve üreticisidir. Yemeklerde kullanılan kuruyemişler, zengin, cevizli lezzetlerini arttırmak için genellikle bir tavada kısaca kızartılır.

Anlatmış olduğumuz üzere çam fıstığı hem çok kullanışlı hem çok lezzetli hem de sağlığa çok faydalı bir kuruyemiştir. Siz de çam fıstığının tüm bu muhteşem özelliklerinden yararlanmak istiyor iseniz, en ekonomik çam fıstığı fiyatları bilgisini merak etmiş olabilirsiniz. Bu yazımızda en güncel ve doğru çam fıstığı fiyatları ile alakalı çoğu bilgiyi edinebileceksiniz. Çam fıstığı fiyatları ile alakalı bilmeniz gereken daha fazla detay olduğunu düşünüyor iseniz lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Yazımızın devamında çam fıstığı fiyatları ile alakalı çoğu detayı, en ekonomik çam fıstığı fiyatları konusunda en iyi alternatifleri öğrenebileceksiniz.

Güncel Çam Fıstığı Fiyatları

Çam fıstığı hem yüksek besleyici hem de aşırı lezzetli kuruyemiş alternatiflerinden biridir. Siz de tatlılarınızı, yemeklerinizi çam fıstığı ile süslendirmek veya sadece atıştırmalık olarak çam fıstığı tüketmek istiyor iseniz çam fıstığı fiyatları ile alakalı bilgileri merak etmiş olabilirsiniz. Yazımızın bu bölümünde size tam olarak çam fıstığı fiyatları ile alakalı bu bilgileri sunacağız.

Dilerseniz hemen başlayalım. En güncel çam fıstığı fiyatları nedir? En ekonomik çam fıstığı fiyatları nedir? En kaliteli çam fıstığını en ekonomik çam fıstığı fiyatları ile nereden satın alabilirsininiz? En güncel ve doğru çam fıstığı fiyatları nedir?

  • 2021 yılı Mart ayı itibariyle çam fıstığı fiyatları kilogram başına lokal semt pazarlarında 10 – 20 TL arasında farklılık göstermektedir.
  • 2021 yılı Mart ayı itibariyle çam fıstığı fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 20 – 35 TL arasında farklılık göstermektedir.

Siz de yukarıda belirtmiş olduğumuz çam fıstığı fiyatları bilgisi ile bütçenize uygun yerel alternatifi seçerek en ekonomik çam fıstığı fiyatları ile en kaliteli fıstıklara ulaşabilir, dilerseniz kendinizi dilerseniz ise sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Çam Fıstığı Sağlığa Faydaları

Fayda 1: Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Tekli doymamış yağlar, çam fıstığı bakımından zengindir. Aslında, sağlık uzmanları, tükettiğiniz yağların çoğunun çoklu doymamış yağların aksine tekli doymamış olmasını önermektedir. İkisi arasındaki fark, tekli doymamış yağların yalnızca bir doymamış karbon bağına sahip olması ve çoklu doymamış yağların en az birden fazlasına sahip olmasıdır. İkincisi sağlıksız değildi ,  ancak kötü kolesterolü düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan tekli doymamış yağlardan daha az idealdirler.

Fayda 2: Göz sağlığını iyileştirir

Bir tür beta-karoten olan A vitamini çam fıstığında bulunur. Bu vitamin, kornea (göz yüzeyi) üzerindeki korumayı geliştirdiği için iyi bir görme için gereklidir.

Ek olarak, diğer birçok fındık türü gibi çam fıstığının da antioksidan açısından zengin olduğunu belirtmek önemlidir. Çam fıstığında bulunan en önemli antioksidanlardan biri lutein olarak adlandırılır. Gözdeki yaygın hastalıklar, lutein ve A vitamini yardımıyla iyileştirilir. Örneğin, her ikisinin de tam körlüğe yol açabilen makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu besinler ayrıca kataraktların önlenmesine de yardımcı olur.

Fayda 3: Kilo kaybı için faydalıdır

Birçok kuruyemişte olduğu gibi, çam fıstığı da kilo vermeye yardımcı olur. Karbonhidrat bakımından diğer birçok kuruyemişten daha yüksek olduklarını unutmayın, bu nedenle diyet yapıyorsanız onları ölçülü olarak yiyin.

Çam fıstığının diyet yapanlar için iyi olmasının nedenlerinden biri, iştah kesici olduğu bilinen pinolenik asit içermeleridir. Sonuç olarak, sizi sonsuza kadar daha fazlası için geri getirmeyecek sağlıklı atıştırmalıklar arıyorsanız, çam fıstığı tam aradığınız şey olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap