İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Mantar Fiyatları
 3. Chanterelle Mantarı Fiyatları

Chanterelle Mantarı Fiyatları

chanterelle

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Chanterelle mantarları, trompet benzeri kafaları ve dalgalı, buruşuk gövdesi olan çekici mantarlardır. Mantarlar nerede büyüdüklerine bağlı olarak turuncudan sarıya ve beyaz renge kadar değişir.

Chanterelle mantarları Cantharellus ailesinin bir parçasıdır ve altın veya sarı renk Cantharellus cibarius, Avrupa ile Türkiye’de en yaygın çeşittir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pasifik kuzeybatı kendi chanterelle mantarı türüne (Cantharellus formosus) sahiptir.

Çiftlik mantarlarının veya tarla mantarlarının aksine, chanterelle mantarları mikorizaldir ve büyümek için bir konak ağaca veya çalıya ihtiyaç duyar. Bitkiler üzerinde değil, ağaçların ve çalıların yanındaki toprakta büyürler. Dünyanın birçok yerinde popüler olan Cantharellus cibarius mantarları, hafif meyvemsi tadı nedeniyle çok sevilir. Mantarlar ayrıca oldukça fazla önemli sağlık yararı sunar.

Bu dikkat çekici ve faydalı mantar Türk pazarlarında satılan en popüler mantarlardan biridir. Bu da bu mantarı tüketmeye hevesli internet kullanıcıları tarafından chanterelle mantarı fiyatları gibi bazı aramaların yapılmasına yol açmaktadır. Eğer sizin de chanterelle mantarı fiyatları ile alakalı daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise bu makalemizi okuyarak doğru bir şey yapmış olacaksınız. Dilerseniz o mühim soruyu soralım:

Chanterelle mantarı fiyatları nedir? Chanterelle mantarı fiyatları neye göre değişir? Ekonomik chanterelle mantarı fiyatları ile chanterelle mantarı nereden satın alınır?

Güncel Chanterelle Mantarı Fiyatları

Chanterelle mantarı dış görünüşü ve sağlığa olan harika faydalarının dışında uygun ve ekonomik chanterelle mantarı fiyatları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Eğer siz de en ekonomik chanterelle mantarı fiyatları ile bu harika lezzeti deneyimlemek istiyorsanız makalemizin bu bölümü oldukça işinize yarayacak. Ekonomik chanterelle mantarı fiyatları konusunda bilmeniz gereken en önemli şey bu lezzetli mantarı semt pazarlarında diğer alternatiflere göre daha uygun fiyata bulabileceğiniz.

Fakat bu mantarın şehrinizde bulunan semt pazarlarına hangi dönemler ve hangi sıklıkta geldiğini araştırıp öğrenmeniz gerekmektedir. Böylelikle en ekonomik ve en ucuz chanterelle mantarı fiyatları bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Chanterelle mantarı fiyatları konusunda daha net bir görüş bildirecek olursak;

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle semt pazarlarında chanterelle mantarı fiyatları 15 – 25 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle market zincirlerinde chanterelle mantarı fiyatları 20 – 35 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Chanterelle mantarı fiyatları bulunduğumuz dönem içerisinde genellikle bu fiyat aralıklarında değişmektedir. Siz de yukarıda bulunan bilgiler ışığında ilinizde chanterelle mantarı satışı yapan lokasyonlardan en uygun fiyatla chanterelle mantarı satın alabilir, ailenize ve sevdiklerinize harika bir akşam yemeği sunabilirsiniz.

Chanterelle Mantarı Sağlığa Faydaları

Sağlık Yararları

Chanterelle mantarının en çok D vitamini açısından zengin olduğu bilinmektedir. Ticari olarak yetiştirilen mantarların çoğu, karanlık, kapalı ortamlarda yetiştirildikleri için fazla D vitamini içermez.

Chanterelle mantarı, kuzugöbeği ve maitake gibi yabani olarak hasat edilen mantarlar, doğal yaşam alanları sayesinde doğal olarak yüksek miktarda D vitamini içerir. Aslında, yarım fincan chanterelle mantarı 5 ila 20 mikrogram D vitamini içerebilir. Bu, günlük önerilen alım miktarınızın yaklaşık yüzde 30 ila 100’üne denk gelir.

Daha İyi Kemik Sağlığı

D Vitamini kemik sağlığınızı desteklemeye yardımcı olur ve vücudunuz için bir anti-enflamatuar ajan görevi görür. İnce bağırsağınızdaki proteinleri uyararak kalsiyumu emmeye ve kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur.

İnsanlar, osteomalazi ve osteoporoz gibi kemik durumlarının gelişmesini önlemek için yaşlandıkça daha fazla D vitaminine ihtiyaç duyar. 50 yaşına kadar olan yetişkinler her gün yaklaşık 15 mikrogram D vitamini almalı, 50 yaşın üzerindeki yetişkinler ise yaklaşık 20 mikrogram almalıdır.

Bağışıklık Desteği

Chanterelle mantarları, kitin ve kitosan gibi mükemmel bir polisakkarit kaynağıdır. Bu iki bileşik, hücrelerinizin hasardan korunmasına yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizi daha fazla hücre üretmesi için uyarır. Ayrıca iltihaplanmayı azaltmaya ve belirli kanserleri geliştirme riskini azaltmaya yardımcı oldukları bilinmektedir.

Beslenme

Chanterelle mantarları, sağlığı artıran polisakkaritler, yağ asitleri, fenolik asit bileşikleri, bağırsak prebiyotikleri olarak işlev gören beta-glukanlar ve yaklaşık on beş farklı amino asit içerir.

Chanterelle mantarı ayrıca çeşitli vitamin ve minerallerin zengin bir kaynağıdır:

 • D vitamini
 • Beta karoten
 • Likopen
 • A vitamini
 • E vitamini
 • C vitamini
 • Tiamin (B1 vitamini)
 • Riboflavin (B2 vitamini)
 • B6 Vitamini
 • Potasyum
 • Selenyum
 • Manganez
 • Bakır
 • Demir
 • Fosfor
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap