İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Portobello Mantarı Fiyatları

Portobello Mantarı Fiyatları

portobello-mantari

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Portobello mantarı ülkemizde ve dünyada oldukça popüler bir mantar türüdür. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki otlaklara özgüdür. Bu mantar türü tarlalarda ve çimenli alanlarda büyür. Portobello mantarı, ilkbaharın sonundan sonbahara kadar sporlar taşıyan gövdesini geliştirir. Gövdesinin büyük gri-kahverengi bir kapağı vardır ve bazen çapı 5-10 santimetreye ulaşabilir. Mide, kapağın altından aşağıya bakmaktadır. Solungaçlar başlangıçta pembe ve kırmızı kahverengidir ve koyu kahverengiye döner. Gövdesi, 6 cm yüksekliğe, 1-2 cm genişliğe ve 1.5-2.5 cm kalınlığa kadar kahverengi renge benzeyen çürük beyazdır.

Bu mantarın bilimsel adı, tarlalarda büyümek anlamına gelen Yunanca “agrarius” kelimesinden türemiştir. Portabello mantarı tehlikeli ve zararlı mantarlar ile karıştırılmamalıdır. Solungaç rengi ve mantar tabanı ile ayırt edilebilirler. Zehirli mantarların solungaçları kar beyazıdır, ancak portabello mantarları pembe veya kahverengidir. Zehirli mantarın tabanında volva veya fincan şeklinde odalar bulunurken, portabello mantarında yoktur. Portobello mantarı ülkemizde genellikle Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde görülmektedir. Türkiye’de yurtdışına portobello mantarı ihraç eden birçok büyük üretici bulunmaktadır.

Eğer siz de portobello mantarı tüketmek istiyorsanız portobello mantarı fiyatları gibi bilgileri merak edebilirsiniz. Bu gayet doğaldır. Dilerseniz hemen portobello mantarı fiyatları ile alakalı bilgileri vermeye başlayalım. Portobello mantarı fiyatları nedir? Portobello mantarı fiyatları neye göre belirlenir? Portobello mantarı fiyatları detayını etkileyen detaylar nelerdir? Lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

En Güncel Portobello Mantarı Fiyatları

Portobello mantarı fiyatları mantar severlerin internet üzerinde en çok araştırma yaptığı konulardan biridir. Eğer siz de sıradışı ve harika lezzete sahip portobello mantarını tüketmek istiyorsanız, portobello mantarı fiyatları gibi önemli bir bilgiyi öğrenmek isteyebilirsiniz. Portobello mantarı fiyatları ülkemizde birçok yetiştiricisi olmasına rağmen sağlığa olan harika faydalarından dolayı diğer mantarlardan biraz fazladır. Bu sorunu şu şekilde halledebilirsiniz: marketler gibi daha pahalı yerler yerine semt pazarları gibi portobello mantarı fiyatları konusunda daha avantajlı olan yerleri tercih ederek.

•             2020 yılı Aralık ayı itibariyle semt pazarlarında portobello mantarı fiyatları 20 – 45 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

•             2020 yılı Aralık ayı itibariyle market zincirlerinde portobello mantarı fiyatları 30 – 50 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Ülkemizde güncel olarak portobello mantarı fiyatları bu şekildedir. Siz de belirtmiş olduğumuz noktalardan avantajlı portobello mantarı fiyatları ile mantar satın alarak dilerseniz ailenize dilerseniz ise misafirlerinize lezzetli bir akşam yemeği sunabilirsiniz. Aşağıda belirtmiş olduğumuz sağlığa olan faydalarını da duyunca inanın portobello mantarı fiyatları sizin için oldukça önemsiz olacak.

Portobello Mantarı Sağlığa Faydaları

121 grama eşdeğer bir fincan Portobello mantarı yeterli miktarda vitamin, mineral, lipit ve amino asit sağlar. Portobello mantarının aynı miktarda alımı, DV’nin % 52.33’ü Bakır, % 48.18’i Selenyum, % 37.54’ü Vitamin B2 ve % 30.54’ü Vitamin B5 sağlar.

Nörodejeneratif hastalıkları önlemede yardımcı olur

Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde bakır tedavisi oldukça önemlidir. Bakır mineralinin yüksek miktarda alımı ise ters etki gösterip sağlığınıza zararlı olabilir. Bu nedenle yüksek miktarlarda bakır alımı yapmadan önce doktorunuza danışmanız sizin yararınıza olacaktır. Uzmanlar, vücutta gerekli kaynağı sağlamak için bakır mineraline yönelik sıkı düzenlenmiş homeostatik mekanizmaların gerekli olduğunu söylüyorlar. Araştırmalar, bakır eksikliğinin beyin fonksiyonlarında bozulma ve bilişsel gerileme olasılığını artırdığını gösteriyor.

Antioksidan etki sağlar

Selenyum özellikle yaşlanma konusundaki faydalarından dolayı oldukça yararlı bir mineraldir. E vitamini ile birleştiğinde vücudun zararlı hücrelere karşı tepkime süresini oldukça hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap