İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Tirmit Mantarı Fiyatları

Tirmit Mantarı Fiyatları

tirmit-mantarı-fiyatlari

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Tirmit mantarı, çoğu yaprak ağaçta ve sık ormanlarda bulunur. Kuzey Amerika kıtasında, güney Kanada ve doğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunabilir. Türkiye’de de yaygındır. Japonya’da chichitake olarak bilinir ve lezzetli bir mantar sote yapmak için kullanılır.

Mantar avcısıysanız, tirmit mantarı yemek isteyebilirsiniz. Bu tür yenilebilirdir ve koleksiyoncuların favorisidir. En iyisi taze yemektir çünkü beyaz bir “süt” kafa kısmından dışarı sızar ve solungaçlar kesildiğinde kahverengiye döner, bu da ona tirmit mantarı adını verir. Özellikle kuruyken güçlü balık benzeri bir kokuya sahiptir. Ancak tadı hafiftir.

Tirmit mantarının kafası 2 ila 5 cm genişliğindedir ve kuru, kadifemsi bir hisle pürüzsüzdür. Üst kısım turuncu-kahverengi renktedir. Mantarın kafasının kenarları yukarı doğru döner ve çanak şeklini alır, şemsiyeye benzer ve içten dışa doğru görünür. Gençken daha koyu, kızıl bir renge sahiptirler ve yaşlandıkça neredeyse soluk sarıya dönerler. Solungaçlar birbirine yakındır ve neredeyse beyazdır. Kolayca çürür ve dokunduğunuz yer kahverengiye döner. Sap, en fazla 10 cm uzunluğunda olabilir ve aynı zamanda turuncudur, ancak içinde daha koyu çizgiler vardır.

Tirmit mantarı görünüşü ve belirleyici detayları hakkında size verebileceğimiz bilgiler bunlardır. Peki, eğer bu harikamantarın lezzetini deneyimlemek isterseniz tirmit mantarı fiyatları nedir? Tirmit mantarı fiyatları hangi fiyat aralıklarındadır. Tirmit mantarı fiyatları ile alakalı belirleyici etkenler nelerdir? Tirmit mantarı fiyatları ile alakalı neredeyse her şeyi öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Güncel Tirmit Mantarı Fiyatları

Tirmit mantarının harika sağlığa faydalarını öğrenen herkes tirmit mantarı fiyatları gibi bir bilgiyi araştırmaya başlıyor. Tirmit mantarı fiyatları hakkında internetteki geçersiz ve eski bilgilere güvenmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Siz de ekonomik fiyatlar ile tirmit mantarı satın almak istiyorsanız, market zinciri gibi alternatifler yerine semt pazarlarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle en ekonomik tirmit mantarı fiyatları ile bu harika mantara sahip olarak lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Peki, tirmit mantarı fiyatları nedir? Güncel olarak hangi tirmit mantarı fiyatları ile bu lezzetli mantarı deneyimleyebilirsiniz?

  • 2020 yılı Aralık ayı itibariyle semt pazarlarında tirmit mantarı fiyatları 10 – 30 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
  • 2020 yılı Aralık ayı itibariyle market zincirlerinde tirmit mantarı fiyatları 20 – 40 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Ülkemizde güncel olarak tirmit mantarı fiyatları bu şekildedir. Siz de belirtmiş olduğumuz noktalardan avantajlı tirmit mantarı fiyatları ile mantar satın alarak dilerseniz ailenize dilerseniz ise misafirlerinize lezzetli bir akşam yemeği sunabilirsiniz. Aşağıda belirtmiş olduğumuz sağlığa olan faydalarını da duyunca inanın tirmit mantarı fiyatları sizin için oldukça önemsiz olacak.

Tirmit Mantarı Sağlığa Faydaları

 1. Bağışıklık sisteminiz için iyidirler.

Türk üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından yürütülen 2011 tarihli bir çalışmada, dört hafta boyunca her gün 100 gram tirmit mantarı porsiyonu yiyen katılımcılar, daha iyi işleyen gama delta t hücrelerine ve inflamatuar proteinlerde azalmaya sahipti. Araştırmacılar, düzenli mantar tüketiminin aşırı iltihabı azaltırken bağışıklık sistemini güçlendirebileceği sonucuna vardı.

Vejetaryenler, halihazırda günde en az yedi porsiyon meyve ve sebze yemekte olan insanlar gibi, muhtemelen zaten güçlü bağışıklık sistemlerine sahip oldukları varsayımıyla, çalışmanın dışında tutuldu.

2. Yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olabilirler.

Tirmit mantarı, kanser, koroner kalp hastalığı, alzheimer ve demans gibi hastalıklardan, hücrelere zarar vermekten sorumlu olan serbest radikallerle savaşan bileşikler ve oksidatif stres bakımından zengindir. ODTÜ tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma, mantarların özellikle iki antioksidan, ergothioneine ve glutatyon açısından zengin olduğunu buldu. Ve bazı türler diğerlerinden daha da fazlasını içeriyor. Araştırma başlangıç ​​aşamasında olsa da, tirmit mantarları bu iki antioksidanın en iyi kaynağı gibi görünüyor. Üstelik ergothioneine ve glutatyon seviyeleri pişirme işleminden etkilenmiyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap