İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Pestik Mantarı Fiyatları

Pestik Mantarı Fiyatları

pestik

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Pestik mantarı Türkiye’de ve dünyanın tüm ılıman bölgelerinde yaygın bir tür mantardır. Türkiye’de porcini mantarı olarak da bilinir. Gastronomik ve beslenme açısından bakıldığında, pestik mantarlarından bazıları, özellikle kurutulduktan sonra en kullanışlı mantar türlerinden biridir (belki de en kullanışlısı). Kozalaklar ve huş ağaçları, meşe ve kayın ağaçlarının altında yetişir ve pestik mantarının eti çok hoş bir aromaya sahiptir.

Önceki paragrafta bahsedildiği gibi pestik mantarı, porcini mantarı klasik adıyla da bilinir. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan diğer isimler brisa, boletus bulbosus, ceppatello, porcino d’autunno ve boleto commestibile’dir. Türkiye’deki en yaygın isim ise pestik mantarıdır.

Pestik mantarının kafası, 5 ila 20 cm arasında değişen boyutlara sahiptir. 30 cm olan çeşitler bile görülmüştür. Kafanın rengi değişkendir ve beyazdan vanilya rengine, kırmızımsı kahverengiye ve koyu kahverengiye kadar değişir.

Bu dikkat çekici ve faydalı mantar Türk pazarlarında satılan en popüler mantarlardan biridir. Bu da bu mantarı tüketmeye hevesli internet kullanıcıları tarfından pestik mantarı fiyatları gibi bazı aramaların yapılmasına yol açmaktadır. Eğer sizin de pestik mantarı fiyatları ile alakalı daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise bu makalemizi okuyarak doğru bir şey yapmış olacaksınız. Dilerseniz o mühim soruyu soralım:

Pestik mantarı fiyatları nedir? Pestik mantarı fiyatları neye göre değişir? Ekonomik pestik mantarı fiyatları ile pestik mantarı nereden satın alınır?

Güncel Pestik Mantarı Fiyatları

Pestik mantarı hem harika görünümü hem de sağlığa olan muhteşem faydaları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti üzerinde en çok tüketilen mantar türlerinden biridir. Çoğu ailenin akşam yemeği sofrasını süsleyen bu mantar, doğru miktarlarda tüketildiğinde sağlık açısından oldukça olumlu faydalar sağlamaktadır. Bu da kimi zaman pestik mantarı fiyatları konusunda tutarsızlık yaratabilmektedir. Bu tutarsızlıklardan uzaklaşmak ve en ekonomik pestik mantarı fiyatları ile pestik mantarı satın almak için sizin de yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor.

  • Market zincirleri yerine semt pazarlarını tercih etmek.

Market zincirlerinde satılan gıda maddelerinde araya daha birçok ekstra fiyat birimi girdiği için diğer gıda maddeleri gibi mantarlarda fahiş fiyatlara sahip olabiliyor. Bu nedenle güvendiğiniz ve lokasyonunuza en yakın olan semt pazarlarını tercih ederek daha ekonomik pestik mantarı fiyatları ile ailenize lezzetli bir akşam yemeği sunabilirsiniz.

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle semt pazarlarında pestik mantarı fiyatları 10 – 25 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle market zincirlerinde pestik mantarı fiyatları 20 – 40 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Fiyatları diğer mantar türleriyle neredeyse aynı olan ve lezzet bakımından size harika bir deneyim yaşatacak olan pestik mantarını en ekonomik pestik mantarı fiyatları ile belki siz de tatmak isteyebilirsiniz?

Pestik Mantarı Sağlığa Faydaları

Pestik mantarı yemenin temel sağlık yararı alacağınız besin miktarı ve çeşididir. Birçok mantar gibi kolesterol veya yağ içermezler ve kalorileri düşüktür. Pestik mantarı iyi bir protein kaynağıdır ve hem diyet lifi hem de demir için mükemmel bir kaynaktır. Aynı zamanda selenyum, manganez ve çinko gibi bazı minerallerin yanı sıra B kompleks vitaminleri için de iyi bir kaynaktır. Pestik mantarı genellikle iyi bir antioksidan kaynağı olsa da, antioksidan ve vitamin profilleri, çok uzun süre saklanırsa bir şekilde bozulma eğilimindedir. Kurutma ile iyileştirilen ve yoğunlaştırılan lezzet göz önüne alındığında, pestik mantarı insanların yemek istediği sağlıklı bir besindir.

Mantar ekstraktlarının, hücre kültürlerinde kolon kanseri hücrelerini öldürdüğü, ancak normal kolon hücrelerini öldürmediği gösterilmiştir. Bu nedenle ekstraktın terapötik potansiyeli vardır, ancak canlı deneklerde henüz test edilmemiştir ve mantarın tamamını yemenin etkili bir şekilde kanseri tedavi ettiği gösterilmemiştir.

Pestik mantarından elde edilen başka bir ekstrakt, astımlı farelerde inflamasyonu azalttı ve bu nedenle astım için bir tedavi potansiyeline sahip olduğu düşünülüyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap