İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Çörek Mantarı Fiyatları

Çörek Mantarı Fiyatları

çörek-mantarı

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Çörek mantarı (Boletus edulis), taze veya kurutulmuş olarak bulunabilen yenilebilir bir mantardır. Çörek mantarları, İtalyan makarna ve pirinç yemekleri, çorbalar ve soslar ile risotto gibi tuzlu spesiyaliteler için tariflerde topraksı, etli lezzetleri için kullanılır.

Vahşi doğada, çörek mantarları ormanlardaki ağaçların yakınında küçük kümeler halinde büyür ve Kuzey Yarımküre ile Avrupa’nın bazı bölgelerinde (özellikle İtalya), Asya ve Kuzey Amerika’da bulunabilir. Çörek mantarlarının cevizli, topraksı bir tadı vardır. Boyut, şekil ile renk bakımından değişiklik gösterebilirler, ancak genellikle üst kısım, kalın gövdenin üzerinde bir şemsiye oluşturur. Porcini mantarları:

  • Koyu kahverengiden turuncuya değişen renkler,
  • Krem renkli silindirik gövde,
  • Sert, düz beyaz kafa altı,
  • Yukarı doğru incelen kafa,
  • Dilimlendiğinde oluşan yarım ay şekli özellikleri ile karakterizedir.

Taze çörek mantarları yaz ve sonbaharda mevsimdedir. Ağaçların etrafındaki toprakta, özellikle kayın, huş, çam, kestane, baldıran ve ladin ağaçları etrafında büyürler. Çörek mantarını kendiniz avlamaktansa satın almayı tercih ederseniz, onları bakkalda veya semt pazarında taze, kurutulmuş, dondurulmuş veya konserve olarak bulabilirsiniz. Peki çörek mantarı fiyatları nedir? Çörek mantarı fiyatları ile alakalı belirleyici detaylar nelerdir? Çörek mantarı fiyatları bilgisini etkileyen etkenler nelerdir? Çörek mantarı fiyatları neye göre değişir ve en ekonomik çörek mantarı fiyatları nerededir? Dilerseniz hemen bu konuya geçelim.

Güncel Çörek Mantarı Fiyatları

Çörek mantarı çoğu yemeğe uyum sağlayabilen hafif ve hoş tadı nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen mantar türlerinden biridir. Eğer mantar yemekleri veya mantar kullanılan yemekler ile haşır neşir olduysanız Türkiye’de muhtemelen daha önce çörek mantarı lezzetini deneyimlemişsinizdir. Yine de doğru ve ekonomik fiyatlı bir yerden çörek mantarı satın alıp evde kendinizin hazırlaması bambaşka bir deneyim olacaktır. Bunu yapabilmek için ise bazı sorunların cevap bulması gerektiğini biliyoruz. Örneğin: Çörek mantarı fiyatları nedir ve en ekonomik çörek mantarı fiyatları nerededir?

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle semt pazarlarında çörek mantarı fiyatları 10 – 30 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle market zincirlerinde çörek mantarı fiyatları 15 – 40 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Çoğu gıda maddesinde olduğu gibi market zincirleri gibi alternatifler yerine semt pazarlarını tercih ettiğinizde çörek mantarlarına daha ekonomik fiyatlar ile ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Eğer daha ekonomik ve ucuz şekilde çörek mantarının muhteşem lezzetini ve sağlığa olan faydalarını görmek istiyorsanız semt pazarlarını tercih etmelisiniz.

Çörek Mantarı Sağlığa Faydaları

Çörek mantarı yemenin en önemli faydaları arasında kilo verme, büyüme ve gelişmeyi iyileştirme ile iltihaplanmayı azaltma yetenekleri bulunur.

Kilo kaybı

Kalorisi düşük, ancak besin maddeleri ve diyet lifi bakımından yüksek olan bu mantarlar, kendinizi tok hissetmenize ve öğünler arasında aşırı yemeyi veya gereksiz atıştırmaları önlemenize yardımcı olabilir.

Antioksidanlar

İyi seviyelerde beta-karoten, C vitamini ve likopen içeren bu mantarlar, vücuttaki oksidatif stres ve kronik iltihaplanmaya karşı koyabilen zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Sindirim sağlığı

Diyet lifi, sindirim ve bağırsak sağlığı için son derece önemlidir ve bu mantarların her 100 gramında bulunan 2 gram lif ile kabızlığı ve diğer sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olabilirler.

Bağışıklık sistemi

Yüksek C vitamini seviyeleri ile bu mantarlar vücudun savunmasını ve beyaz kan hücrelerinin üretimini artırabilir.

Kolon kanseri

2016’da yayınlanan bir araştırma ve 2017’de yayınlanan araştırma makalesi, bu özel mantarların düzenli tüketiminin kolon kanseri hücrelerini öldürmeye ve apoptoz geçirmelerine neden olabileceğini buldu.

İltihap

Bu mantarlardaki çeşitli anti- enflamatuar bileşikler ve maddeler, artrit, kas gerginliği ve diğer yaygın enflamatuar durumlardan kurtulma sağlayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap