İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Bal Mantarı Fiyatları

Bal Mantarı Fiyatları

bal-mantarı

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Bal mantarı, ağaçta yetişen ve çeşitli parazit türlerini barındıran bir mantardır. Bal mantarları genellikle 10 farklı alt mantar türünü barındırır.

Peki bal mantarı dışarıdan nasıl görülür? Bal mantarı, ilkbahar ayında mantarlar çiçek açtığında kendini fark ettirir ve gövdesinde beyaz lekeler bulunan sarı-kahverengiden bal rengine değişen mantarlar oluşturur. Mantarlar beyaz sporlar üretir ve ölü veya enfekte ağaçların veya çalıların tabanı etrafında küçük gruplar halinde bulunabilir. Bal mantarları genellikle sadece birkaç gün doğa koşullarına dayanırlar.

Bal mantarlarının, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi bölgeler de dahil olmak üzere dünyanın ılıman bölgelerde yetiştiği görülebilir. Bal mantarları yiyecek olarak genellikle ölü bitkileri tüketirler. Rizomorflar bal mantarlarına büyük zarar verebilir.

Bal mantarı çoğunlukla yenilebilir ve dünyanın her yerinde sevilerek tüketilir. Ancak çiğ olduklarında zehirlilerdir ve pişirilerek tüketilmeleri gerekmektedir. Bal mantarı genel bilgilerin çoğunu verdik. Peki bal mantarı fiyatları nedir? Bal mantarı fiyatları neye göre değişir ve günümüzde güncel bal mantarı fiyatları nedir?

Güncel Bal Mantarı Fiyatları

Ülkemizdeki en değerli mantarlardan biri bal mantarıdır. Bal mantarı fiyatları bu nedenle çoğu mantar türünden daha yüksektir. Yine de muhteşem derecede sağlığa olan faydalarının ve lezzetinin yanında bal mantarı fiyatları pek önemsenmemektedir. Eğer siz de en ekonomik bal mantarı fiyatları ile bal mantarı satın almak istiyorsanız market zincirleri gibi pahalı alternatifler yerine semt pazarları gibi alternatiflere yönelmelisiniz.

2020 yılı Aralık ayı itibariyle bal mantarı fiyatları kilogram başına 40 TL ile 70 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en ekonomik bal mantarı fiyatları ile bal mantarı satın almak istiyorsanız semt pazarlarını tercih edebilirsiniz.

Bal Mantarı Sağlığa Faydaları

1. Antioksidan Bakımından Zengin

Bal mantarı mantarı, hastalığa neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye ve kronik hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan bileşiklere sahip harika bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan bağımsız çalışmalar bal mantarlarından izole edilen birkaç özel bileşiğin serbest radikalleri temizlemede ve hücrelere oksidatif hasarı önlemede etkili olabileceğini göstermektedir.

2. Kanser Hücresi Büyümesiyle Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Bal mantarlarının insanlarda kanseri nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bazı araştırmalar kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Örneğin, yürütülen bağımsız bir çalışmada bal mantarı aşırı büyüme gösteren çoğu hücrenin büyümesini engelledi. Bu arada, diğer araştırmalar lösemi ve yemek borusu kanseri hücrelerine karşı bile tedavi edici olabileceğini gösteriyor.

3. Beyin Sağlığı Açısından Yararlıdır

Bal mantarı ile alakalı en çok bilinen faydalardan biri beyin işleyişi ile alakalı yaptığı sağlığa olumlu faydalardır. Aslında bir hayvan modeli üzerinde yaptığı etkilerden elde edilen bulgular, nöron işlevini geliştirmek ile hücre hasarının önlenmesinde ve Alzheimer hastalığı ile bağlantılı olan beyinde protein oluşumunu azaltmakta etkili olduğunu göstermekteydi.

4. Kan Şekerini Stabilize Edebilir

Yüksek kan şekeri, bozulmuş baş ağrıları ve artan susuzluk nedeniyle bozulmuş yara iyileşmesi ve görme sorunlarına kadar ciddi sonuçlara yol açabilir. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, armillaria mellea özleri, güçlü antioksidan ve kan şekerini düşürücü özellikler sergiledi ve bu da, diyabet tedavisine yönelik diyet takviyeleri ile farmasötik ürünler geliştirmek için kullanılabileceklerini gösteriyor.

5. Çok Yönlü ve Lezzetli

Pek çok sağlık yararının yanı sıra, bal mantarları lezzetli, çok yönlüdür ve bir dizi farklı tarifte kullanılabilir. Hafif tatlı ama topraksı bir tada ve farklı, çiğneme gerektiren bir dokuya sahiptirler. Basit bir garnitür olarak sote edilebilirler veya besleyici bir tavada kızartmak için diğer sebzelerle birleştirilebilirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap