İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Şitake Mantarı Fiyatları

Şitake Mantarı Fiyatları

şitake

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Şitake mantarı, çoğunlukla ormanda bulunan ağaç diplerinde büyüyen bir mantardır. Şitake mantarı görünüş olarak hafif yanmış bir oduna çok benzer. Şitake mantarının şemsiye şeklindeki kafası ten rengi veya kahverengidir ve yumuşak, süngerimsi bir his verir. Kafanın kenarlarında beyaz noktalar olabilir veya kafa, mantarın beyaz iç kısmını açığa çıkaracak şekilde bölünebilir. Şitake’nin solungaçları ve gövdesi beyazdır. Japonca’da Şitake, “meşe ağacının mantarı” anlamına gelir.

Şitake, cevizli veya sarımsaklı lezzetlere benzetilen bir tada sahiptir ve iyi bir B vitamini ile esansiyel amino asit kaynağıdır. Şitake mantarı, MS 100’den beri Çin’de tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Hayvan çalışmalarında yapılan araştırmalar, şitake’nin kolesterolü düşürme, tümör büyümesini azaltma veya durdurma ve virüsleri önleme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Bilim adamları, insan sağlığına sağlayabileceği faydaları öğrenmek için hala şitake mantarını araştırıyorlar. Gelecekte, şitake mantarı kalp hastalığını, AIDS’i ve kanseri tedavi etmek veya önlemek için kullanılabilir.

Şitake mantarı Asya’ya özgüdür, ancak ABD’de 20 yıldan fazla bir süredir alternatif bir ürün olarak yetiştirilmektedir. Şitake mantarı ile lezzetli yemekler yapabileceğiniz birçok farklı tarif bulunuyor.  Türkiye’de ise şitake mantarı genellikle doğu illerimizde yetişmektedir. Fiyat olarak değişken bir fiyata sahiptir. Dilerseniz yavaşça bu konuya değinelim. Şitake mantarı fiyatları nedir? Ekonomik şitake mantarı fiyatları ile şitake mantarı nereden alınır? Şitake mantarı fiyatları gibi önemli bir detayı etkileyen faktörler nelerdir? Şitake mantarı fiyatları ile alakalı her şey için yazımızı okumaya devam ediniz.

Güncel Şitake Mantarı Fiyatları

Şitake mantarının harika sağlığa faydalarını öğrenen herkes şitake mantarı fiyatları gibi bir bilgiyi araştırmaya başlıyor. Şitake mantarı fiyatları hakkında internetteki geçersiz ve eski bilgilere güvenmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Siz de ekonomik fiyatlar ile şitake mantarı satın almak istiyorsanız, market zinciri gibi alternatifler yerine semt pazarlarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle en ekonomik şitake mantarı fiyatları ile bu harika mantara sahip olarak lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Peki, şitake mantarı fiyatları nedir? Güncel olarak hangi şitake mantarı fiyatları ile bu lezzetli mantarı deneyimleyebilirsiniz?

  • 2020 yılı Aralık ayı itibariyle semt pazarlarında şitake mantarı fiyatları 15 – 25 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
  • 2020 yılı Aralık ayı itibariyle market zincirlerinde şitake mantarı fiyatları 20 – 35 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarıyla şitake mantarı satın alabilir, misafirlerinize ve ailenize lezzetli yemekler sunabilirsiniz.

Şitake Mantarı Sağlığa Faydaları

Şitake mantarlarının sağlık yararlarının çoğu, kapsamlı beslenme profillerinden gelir. Düşük kalorili oldukları ve kırmızı ete benzer amino asitler içerdikleri için, şitake mantarları, özellikle diğer sebzeli protein kaynakları ile birleştirildiğinde mükemmel bir yiyecek alternatifi olur. Lifin yanı sıra, şitake mantarları diğer besin kaynaklarında bulunması kolay olmayan güzel dozlarda hayati mineraller sağlar. 4 adet orta boy şitake mantarı size günlük önerilen bakır miktarının % 39’unu, önerilen B5 miktarının % 33’ünü ve önerilen selenyumun % 10’unu verebilir.

1. Bağışıklık sistemini etkinleştirir

Bağışıklık sistemini harekete geçirmek söz konusu olduğunda, şitake mantarı bu konuda oldukça güçlüdür. Bu nedenle, otoimmün bozuklukları olan kişiler, şitake mantarı yerken biraz daha dikkatli olabilir ve bu konuyu doktorlarına danışabilir.

Araştırmalar, şitake mantarında bulunan polisakkaritlerin, hastalıkları atlatmak için bağışıklık sistemini destekleyebileceğini gösteriyor.

2. Kalp sağlığını destekler

Türk Beslenme Derneği’ne göre, tüm Türk vatandaşların neredeyse % 30’u yüksek tansiyondan muzdarip. Kronik yüksek tansiyon tehlikelidir çünkü felç, kalp krizi ve hatta anevrizmalara yol açabilir.

Fareler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, tansiyonu düşürmek için şitake mantarının kullanılması konusunda önemli bir umut vadediyor.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap