İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Cincile Mantarı Fiyatları

Cincile Mantarı Fiyatları

cincile

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Bu mantar türü, çarpıcı mavi veya mor renge sahip gövdesi nedeniyle Türkiye’de en popüler mantarlardan biridir. Büyüme döneminin sonunda, kafası artık mavi değildir ve kahverengiye döner. Solungaçlar ve bazen et, mor desenler barındırabilir. Normalde, kafasının çapı 8 ila 14 cm arasındadır ve çarpıcı bir menekşe rengine sahiptir. Gövdesi gelişim döneminin sonunda bir huniye benzer. Cincile mantarının kalın gövdelerinde diğer mantarların aksine halka desenleri yoktur.

Tek başına, küçük gruplar veya büyük kümeler halinde bulunabilen, çeşitli şekillerde büyüyen saprobik bir türdür. Cincile mantarı hem ormanlarda hem de kentsel alanlarda hayatta kalabilir. Cincile mantarları, sonbaharda sık görülen soğuk havanın tadını çıkarırlar. Cincile mantarları Türkiye’de ve Kuzey Amerika’da oldukça yaygındır.

Cincile mantarları genellikle meşe ağaçlarının yapraklarının altında bulunur. Ortamda bir çamur tabakası veya ahşap döküntü varsa, çok sayıda cincile mantarı ortaya çıkabilir. Cincile mantarı, selvi, akasya ve okaliptüs gibi diğer ağaçların altındaki açık alanlarda da bulunabilir ve muhteşem mantar kümelerir oluşturur. Konakçı ağaçlar mantarın tadını da etkiler, örneğin okaliptüsün altındakiler genellikle kötü bir koku ve tada sahiptir ve tüketilemez. Konuma bağlı olarak gelişmiş bir cincile mantarı temiz ve benzersiz bir aromaya sahip çok çekici bir kokuya sahip olabilir.

Cincile mantarı, ilgi çekici ve müthiş dış görünüşü sebebiyle diğer mantar türleriyle pek karşılaştırılmamaktadır. Peki mantarlar arasında en sıra dışı olanlarından biri olan cincile mantarı fiyatları nedir?  Ucuz cincile mantarı fiyatları nedir? Ekonomik cincile mantarı fiyatları nedir? En ekonomik ve hesaplı cincile mantarı fiyatları ile nereden cincile mantarı satın alabilirsiniz? Çok daha fazlası yazımızın devamında, cincile mantarı fiyatları ile alakalı her türlü detay için yazımızı okumaya devam ediniz.

Güncel Cincile Mantarı Fiyatları

Mantarların sağlığa olan harika faydalarını neredeyse hepimiz biliyoruz ve kaliteli mantarlar içeren yemekler tüketmek için sabırsızlanıyoruz. Günümüzde sağlık kadar önemli olmasa da yine de çoğumuzun kafasını kurcalayan bir diğer önemli detay şüphesiz ki cincile mantarı fiyatları ile alakalı detaylar olmakta. Cincile mantarı fiyatları ile alakalı en net bilgileri size aşağıda sunacağız ve cincile mantarı fiyatları ile alakalı size sunmak istediğimiz bir detay var. Diğer çoğu gıda maddesinde olduğu gibi cincile mantarı fiyatları konusunda da daha ekonomik alternatifler için market zincirleri gibi yerler yerine semt pazarlarını tercih edebilirsiniz.

Böylelikle en ekonomik fiyatla cincile mantarı tüketmeniz mümkün hale gelebilir. Peki, güncel cincile mantarı fiyatları nedir?

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle semt pazarlarında cincile mantarı fiyatları 10 – 30 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle market zincirlerinde cincile mantarı fiyatları 15 – 40 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Cincile Mantarı Sağlığa Faydaları

Cincile mantarı, çok miktarda В1, В2, В6, В9, С, Е, РР ile potasyum, kobalt ve fosfor içerir. Ayrıca bol miktarda demir, magnezyum, kalsiyum ve diğer mineraller içerir.

Cincile mantarı, zengin bir protein, amino asit kaynağıdır ve sağlık ile zindelik için yüksek proteinli bir diyet sürdürmek isteyen vejeteryanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Cincile mantarı dünya çapında Rusya ve Paskalya Avrupa’sında köklü bir geleneğe sahiptir. Nefis tadı ve besleyici özellikleriyle ünlü olan bu mantar, genellikle kralların mantarı olarak adlandırılır. Cincile, Türk mutfağının da önemli bir unsurudur.

Spesifik polisakkaritlerin ve kükürt içeriğinin yüksek olması nedeniyle, cincile’nin tümör büyümesini baskılayan özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, diyetlerine çok fazla cincile dahil eden kadınların daha az göğüs tümörü oluşumuna sahip olduğunu göstermektedir. Cincile’nin bu özellikleri muhtemelen cincile’nin vücuda antioksidanlar sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Güçlü bağışıklık sistemi ayrıca farklı patojenlerle daha etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap