İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Mantar Fiyatları
 3. Kestane Mantarı Fiyatları

Kestane Mantarı Fiyatları

kestane_mantarı

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Kestane mantarı veya pholiota adiposa, şitake mantarı ile aynı ailedendir. Küçük yuvarlak kahverengi başlıklı mantarların çarpıcı bir örneğidir. Kafasının altındaki tül detayları hasattan önce açıldıktan sonra genellikle başlığa yapışır. Genel adı kestane mantarı olsa da şekli ve rengi nedeniyle yanlışlıkla agaricus bisporus mantarına benzetilebilir. Bu özel mantar, Türkiye’de seçici olarak yetiştirilmektedir ve yemek masalarına çok lezzetli detaylar katmaktadır.

Bu mantarın kendine özgü bir yapısı vardır, bu nedenle pişirme işleminden sonra, mantarın duvarları pişirilerek zayıflatıldıktan sonra bile neredeyse çatırdayan özel dokusunu korur. Üzerindeki hafif toprak aroması, biberli notalara sahiptir ve dokusu kremalı soslarla çok güzel bir ikili olabliir. Etli çorbalarda sıklıkla kullanılır veya karıştırarak kızartılır. En sevdiğiniz soslar ile birlikte kullanılabilir. Ayrıca sarımsak veya tereyağı ile kavrulur ve salatanın üzerine veya böreğin içine ilave edilebilir. Bu popüler ve lezzetli mantar ülkemizde genelilkle Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Türkiye’de uluslararası olarak başarı sağlamış birçok kestane mantarı yetiştiricisi bulunmaktadır.

Peki, o mühim konuya gelecek olursak: kestane mantarı fiyatları nedir? Kestane mantarı fiyatları hangi aralıklarda değişir? Kestane mantarı fiyatları gibi detayları belirleyen detaylar nelerdir?

Güncel Kestane Mantarı Fiyatları

Kestane mantarı fiyatları nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen mantar türlerinden bir tanesidir. Bu popülerliğinin altında şüphesiz ki sağlığa olan muhteşem faydaları da önemli rol oynamaktadır. Kestane mantarı kullanılarak yapılan muhteşem yemekler ve salatalar çoğu ailenin akşam yemeği sofrasını süslemektedir. Bu popülerlik, doğal olarak kestane mantarı fiyatları gibi bir sorunun oldukça fazla sorulmasını sağlamaktadır. Eğer siz de kestane mantarı fiyatları bilgisini merak ediyorsanız en güncel fiyatları aşağıda sizler için veriyoruz:

•             2020 yılı Aralık ayı itibariyle kestane mantarı fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 20 – 40 TL arasında değişiklik göstermektedir.

•             2020 yılı Aralık ayı itibariyle kestane mantarı fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 30 – 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarıyla kestane mantarı satın alabilir, misafirlerinize ve ailenize lezzetli yemekler sunabilirsiniz. Kestane mantarı fiyatları bilgisinin bulunduğunuz il ve konuma göre değişebileceğini de bilmelisiniz. Lojistik kestane mantarı fiyatları konusunda oldukça belirleyici bir etkendir.

Kestane Mantarı Sağlığa Faydaları

Kestane mantarı, mantar ailesinin en besleyici olmasa da tartışmasız derecede faydalı mantarlarından biridir. Hatta şitake mantarlarının bakır, protein, selenyum ve potasyum içeriğini bile aşarlar. Oldukça lezzetli olmaları ve mutfaktaki birçok lezzetli yemeğe dahil edilebilmeleri de popüler olmalarını sağlar.

Kestane mantarları, aşağıdakileri içeren yararlı aktif bileşikler içerir:

 • Seramid,
 • metil-β-d-glukopiranosid ve α-d-glukopiranozid,
 • linoleik asit,
 • metilester,
 • palmitik asit,
 • B2 vitamini, B3 ve B5 vitaminleri.

Kestane mantarının sağlığa faydaları hakkında yayınlanmış birçok çalışma vardır ve aşağıdaki maddeler kısmen bu referanslardan alınmıştır.

 • Kanser ve tümörler –  Özellikle mide ve göğüs tümörlerinde, kestane mantarının bu hastalıklar için tümörlerin çoğalmasını engellediği bulunmuştur (mide için % 26 ve meme kanseri için % 23). Bu anti-tümör özelliği, diğer mantar veya hayvan kaynaklarında yaygın olarak bulunmaz.
 • İltihaplanma –  Kestane mantarının faydalı antienflamatuvar özellikleri vardır. Mantarın bileşikleri, homeostatik işlevlerden ve ağrı ile iltihaplanma aracılığından sorumlu olan COX-1 ve COX-2 vücut enzimlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Çoğu iltihaplanma ve ağrı kesici ilaçlarının olumsuz yan etkileri olduğu için kestane mantarı tüketimi kullanımlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Vitaminler ve mineraller –  Kestane mantarları B2, B3, B5 vitaminleri ve bakır, folat, selenyum, biotin ve potasyum gibi mineraller için bir kaynaktır. B2 vitaminine gelince, kestane mantarı birçok sebzeden daha fazla B2 sağlar.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap