İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Sığır Dili Mantarı Fiyatları

Sığır Dili Mantarı Fiyatları

sığır-dili

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Sığır dili mantarı, Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaygın bir yenilebilir ektomikorizaldir. Marjinal nüfusu azalmasına rağmen, ana nüfusu içinde düşüş olduğuna dair bir kanıt yoktur. Uygun habitatın bulunduğu yerde yerel olarak bol miktarda sığır dili mantarı olabilir. Bu nedenle, neslinin tükenme altında olduğu düşünülmemektedir. Sığır dili mantarı, yeterince araştırılmamış bir mantar türüdür ve ilk moleküler filogenetik analiz daha yeni rapor edilmiştir. Bu çalışma, sığır dili mantarının bir holarctic takson olduğunu ve güney yarımküredeki kayıtların diğer taksonlar olduğunu göstermektedir

Sığır dili mantarı yaygındır, Avrupa, Asya ve Batı Kuzey Amerika’nın kuzey ılıman ve kuzey bölgelerinde yaygın olarak bulunur. Bu türün yaşam alanı 2.000 km²’den çok daha büyüktür ve oluşum kapsamı 20.000 km²’den çok daha fazladır. Bu türe yönelik büyük küresel bir tehdit yoktur. Bununla birlikte, muhtemelen azot birikimi ve bozulmuş orman durumları nedeniyle marjinal popülasyonların azaldığı bildirilmektedir.

Bu mantar türü ülkemizin çoğu yerinde yetişir. Doğal gezintiler yaparken ve hatta yeşil alanlarda yürüyüş yaparken dahi kendisini görebilirsiniz. Karadeniz, Marmara ve Akdeniz bölgesinde çoğunlukla bulunur. Bulunduğu bölge ve alan fark etmeksizin kendisini renklerinden ve görünüşünden dolayı kolayca belli eder. Peki merak ettiğiniz o mühim soruya gelelim. Sığır dili mantarı fiyatları nedir? Sığır dili mantarı fiyatları neye göre belirlenir? Sığır dili mantarı fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir? Sığır dili mantarı fiyatları ile alakalı her şey:

Güncel Sığır Dili Mantarı Fiyatları

Sığır dili mantarı fiyatları konusunda bilmeniz gereken tek şey diğer mantar türlerine göre biraz daha uygun olduğudur. Eğer daha uygun sığır dili mantarı fiyatları ile sığır dili mantarı satın almak istiyorsanız çoğu gıda maddesinde olduğu gibi market zincirleri yerine semt pazarlarını tercih edebilirsiniz. Semt pazarları gibi alanlarda daha ekonomik sığır dili mantarı fiyatları ile sığır dili mantarı satın alabilirsiniz. Sağlığa olan faydaları nedeniyle oldukça fazla tüketilen bu mantarın sığır dili mantarı fiyatları şu şekildedir:

  • 2020 yılı Aralık ayı itibariyle sığır dili mantarı fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 20 – 40 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2020 yılı Aralık ayı itibariyle sığır dili mantarı fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 30 – 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de yukarıdaki sığır dili mantarı fiyatları ile bu lezzetli mantar türünü sofralarınıza dahil edebilirsiniz.

Sığır Dili Mantarı Sağlığa Faydaları

Sığır dili mantarı yemenin temel faydası beslenmedir. Mantar, yağ ve kalori bakımından düşüktür, protein bakımından yüksektir ve birçok diyet minerali, özellikle demir ve manganez açısından zengindir, ancak aynı zamanda çok iyi bir magnezyum, kalsiyum ve çinko kaynağıdır. Pek çok insan onu lezzetli bulur ve birçok şekilde hazırlanabilir, bu yüzden oldukça çekici bir sağlıklı gıda şeklidir.

Olası tıbbi faydalar arasında anti-tümör aktivitesi ve anti-mikrobiyal aktivite yer alır, ancak bunlar henüz kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır. Sığır dili mantarından izole edilen kimyasal bir madde olan repandiol, in vitro olarak güçlü anti-tümör aktivite gösterir. Mantardan yapılan çeşitli ekstraktların da kültürdeki test mikroorganizmalarına karşı en azından kısmen etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu maddeler, insan klinik deneylerinde incelenmemiştir.

Anti-tümör Etkileri

Sığır dili mantarı kültürünün bir özütü, farelerde Sarcoma kanserine karşı % 70 inhibisyon gösterirken, mantar gövdesinden elde edilen ekstreler, farelerde hem Sarcoma hem de Ehrlich kanserine karşı % 90 inhibisyon gösterdi.

Antimikrobiyal Etkinlik

Disk difüzyon yönteminin kullanıldığı bir antimikrobiyal aktivite çalışmasında, sığır dili mantarının kloroform ekstresinin enterobacter aerogenes , staphylococcus aureus , staphylococcus epidermidis ve bacillus subtilis’e karşı hafif antibiyotik aktivitesine sahip olduğu, etanol ekstresinin ise sadece hafif aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap