İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Kanlıca Mantarı Fiyatları

Kanlıca Mantarı Fiyatları

kanlıca-mantarı

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Kanlıca mantarı, İspanya, Portekiz ve İtalya’nın yanı sıra Bulgaristan, Polonya ve Rusya gibi Slav topraklarında daha yaygın görülmesine rağmen, Avrupa kıtasında çamların altında bulunan yabani bir sütlü mantardır.

Kanlıca mantarı (lactarius deliciosus), russulaceae familyasından yenilebilir bir basidiomycota mantarıdır. İspanya’da ve Türkiye’de oldukça yaygın bir mantardır ve çamlıklarda, karışık ormanlarda yetişir. Mantar sonbaharda ortaya çıkar ve yemeklerde sıklıkla kullanılır.

Kanlıca Mantarı Özellikleri

Gövdesi boş ve kısadır, silindiriktir veya tabanı biraz daralmıştır. Grenli yapı gençlik dönemlerinde kalındır. Daha fazla büyüdüğünde içi boş kısımları bulunur ama yine de serttir. Kafası gövdeyle aynı renktedir ancak biraz daha soluktur. Kafasında biraz daha yoğun şekilde renkli küçük yüzeysel delikler bulunur. Genellikle üzerinde parazitleri vardır ve bu nedenle daha kırılgan hale gelir. Kafanın boyutu 4 ile 16 cm arasında değişebilir ve turuncumsu rengi soluk ve kırmızı renklerle değişebilir.

Kanlıca Mantarı Nerelerde Yetişir?

Kanlıca mantarı ülkemizde genellikle Batı Karadeniz ve Batı Ege bölgelerinde yetişmektedir. Çam ağaçlarının bol olduğu bölgelerde sıklıkla görülebilir. Eğer sizde kanlıca mantarı fiyatları ile alakalı bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Dilerseniz yavaş yavaş bu konuya giriş yapalım. Kanlıca mantarı fiyatları nedir? Kanlıca mantarı fiyatları ile alakalı bilgileri neler belirler? Kanlıca mantarı fiyatları neye göre değişir ve en uygun kanlıca mantarı fiyatları nerededir?

Güncel Kanlıca Mantarı Fiyatları

Kanlıca mantarı ülkemizde en sık görülen ve en sık tüketilen mantarlardan bazılarıdır. Kanlıca mantarı fiyatları popülerliği nedeniyle diğer mantar fiyatlarına göre daha uygundur. Kanlıca mantarını deneyimlemek istiyorsanız veya bir kanlıca mantarı severseniz şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Eğer daha uygun kanlıca mantarı fiyatları ile kanlıca mantarı satın almak istiyorsanız çoğu gıda maddesinde olduğu gibi market zincirleri yerine semt pazarlarını tercih edebilirsiniz. Semt pazarları gibi alanlarda daha ekonomik kanlıca mantarı fiyatları ile kanlıca mantarı satın alabilirsiniz. Sağlığa olan faydaları nedeniyle oldukça fazla tüketilen bu mantarın kanlıca mantarı fiyatları şu şekildedir:

  • 2020 yılı Aralık ayı itibariyle semt pazarlarında kanlıca mantarı fiyatları 20 – 30 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
  • 2020 yılı Aralık ayı itibariyle market zincirlerinde kanlıca mantarı fiyatları 30 – 50 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Ülkemizde güncel olarak kanlıca mantarı fiyatları bu şekildedir. Siz de belirtmiş olduğumuz noktalardan avantajlı kanlıca mantarı fiyatları ile mantar satın alarak dilerseniz ailenize dilerseniz ise misafirlerinize lezzetli bir akşam yemeği sunabilirsiniz.

Kanlıca Mantarı Sağlığa Faydaları

Kanlıca mantarı çok sayıda A vitamini ve beta karoten içerir, ayrıca karakteristik bir rengi bulunur. A vitamini, görme için çok önemli olan bir rodopsin oluşumuna katılır. Hasarlı dokuların iyileşmesini düzeltir, yara ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır, cilt ve mukoza zarlarını olumlu etkiler. Kanlıca mantarlarının yararlı özellikleri, beta karoten mevcudiyeti ile sınırlı değildir. Mantarlar ayrıca B ve C grubu vitaminleri, mikro elementler, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, kalsiyum içerir. Bu maddeler enzimlerin bir parçasıdır, hücrelerdeki su içeriğini düzenler ve diğer bazı önemli işlevleri yerine getirir.

Kanlıca mantarları, birçok bakteri için aktif olan doğal antibiyotikleri içerir. Bu nedenle kanlıca mantarları, tüberküloz dahil iltihaplı bakteriyel enfeksiyonlarda özellikle yararlıdır. Akciğer hastalıklarında ana ilaçlara ek olarak kanlıca mantarlarının kullanılması iyileşmeyi hızlandırır.

Kanlıca mantarları, besin değeri et ile karşılaştırılabilecek sindirilebilir proteinin yaklaşık % 4’ünü içerir. Bu mantarlardan elde edilen amino asitler gerçekten sağlığınıza oldukça faydalıdır.

Kanlıca mantarı fiyatları ve diğer tüm fiyatlar için sitemizi takip edin.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap