İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Enoki Mantarı Fiyatları

Enoki Mantarı Fiyatları

enoki

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Japonca’da “enoki mantarı” anlamına gelen altın iğneli mantar veya enokitake olarak bilinen enoki mantarları tipik olarak beyaz renktedir ve uzun, ince gövdeli ve küçük kapaklarla karakterizedir. Çince’de jingu, Korece paengi beoseot ve Vietnamca’da tram vang veya kim cham olarak da adlandırılan bu farklı tada sahip mantarlar, ağızda biraz çiğnendikten sonra hafif tatlı bir tada gelirler. Enoki mantarları, çok yönlü tadı ve dokusu sayesinde sıcak ramen yemeği ve soya soslu veya yeşil soğanlı çorbalardan diğer mantar tariflerine kadar her şeyde kullanılır.

Enokiler, yenilebilir mantarlardan daha fazlasıdır. Besinleri ve tedavi edici faydaları sayesinde tıbbi mantarlar olarak kabul edilirler. Enoki mantar kültür bitkisi olan flammulina velutipes daha kısa kafalara sahiptir. Enoki mantarı, bazı ağaçların kütüklerinden doğal olarak büyür, ancak kül, hurma veya dut ağaçlarında da büyüyebilir. Yabani enoki mantarı ve ekili enokii mantarı arasındaki temel fark, yetiştirilen çeşidin asla ışığa maruz kalmaması ve uzun sapların büyümesini teşvik etmek için karbondioksit açısından zengin bir ortamda yetiştirilmesidir.

Enoki mantarları sert bir dokuya ve yumuşak, meyvemsi bir tada sahiptir. Enoki mantarlarını seçerken, kafalarını iyice inceleyin. Sert ve beyaz kafalı enoki mantarları en kaliteli olanlardır.  Yumuşamış veya rengi solmuş görünen enoki mantarlarından kaçının. Kullanmadan önce bir haftaya kadar buzdolabında kağıt torba içinde saklayabilirsiniz. Peki, enoki mantarı fiyatları nedir? En ekonomik enoki mantarı fiyatları ile nereden enoki mantarı satın alabilirsiniz? Enoki mantarı fiyatları neye göre değişir? Enoki mantarı fiyatlarını belirleyen detaylar nelerdir?

Güncel Enoki Mantarı Fiyatları

Farklı ve çoğu kişinin hoşuna giden lezzeti nedeniyle ülkemizde çoğu ailenin sofralarını süsleyen enoki mantarı fiyatları konusunda çoğu vatandaşımızın kafasını karıştırmaktadır. Enoki mantarı fiyatları konusunda en ekonomik çözümü sağlamak için siz de market zinciri gibi alternatifler yerine semt pazarlarını tercih edebilir üstelik satıcılarla birebir diyaloğa girebilirsiniz. Ekonomik enoki mantarı fiyatları ile bu harika mantarı tatmanın sizin de çok hoşuna gideceği konusunda hiçbir şüphemiz yok. Peki enoki mantarı fiyatları nedir? En ekonomik enoki mantarı fiyatları ile nereden enoki mantarı satın alınır?

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle semt pazarlarında enoki mantarı fiyatları 10 – 30 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle market zincirlerinde enoki mantarı fiyatları 15 – 40 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarında dilediğiniz alternatiften enoki mantarı satın alabilirsiniz.

Enoki Mantarı Sağlığa Faydaları

Vitaminler, mineraller ve sağlıklı amino asitler açısından zengin olan enoki, diyete harika bir katkı sağlar. Kolesterolü düşük, diyet lifi bakımından yüksektir ve antioksidanlarla doludur. Yüz gram kuru enoki mantarı 346 kalori sağlar; bunun % 53’ü karbonhidrat, % 26’sı protein, % 26’sı diyet lifi ve % 3’ü yağdır. Enoki’de bulunan vitamin ve mineraller arasında niasin, kalsiyum, demir, potasyum ve riboflavin bulunur. Asya tıbbında, enoki mantarları yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, karaciğer hastalığı ve mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Enoki mantarları, antioksidanların yanı sıra mükemmel bir beslenme sağlar. Tiamin, niasin, potasyum, riboflavin, pantotenik asit, kalsiyum, bakır, demir ve selenyum ile doludurlar ve diyet kolesterolü ile sodyum oranı düşüktür. Amino asitler valin, lizin ve ergothioneine, enokinin bağışıklık artırıcı özelliklerini güçlendirir. Sağlığa avantajları nedeniyle takdir edilen enoki mantarları, geleneksel Çin ve Japon ilaçlarında yüzlerce yıldır karaciğer hastalığı, yüksek kolesterol seviyeleri, mide rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon için bir tonik olarak kullanılmaktadır.

 

https://onlinefiyat.net/cilek-fiyatlari/
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap