İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
 3. Tekir Balığı Fiyatları

Tekir Balığı Fiyatları

tekir

Tekir balığı barbuna çok benzeyen, barbunun yakın akrabası olan vücut rengi kırmızı ve pembemsi olan parlak bir balık türüdür. Tekir balığı boyları genellikle 15-25 cm arasındadır. Ortalama ağırlıkları 50-75 gram civarında olan tekir balığı fiyatları mevsime göre değişiklik gösterir. Tekir balıkları çok lezzetli ve bir o kadar da faydalıdır. Ülkemizde en çok tüketilen balıklardan biri olan tekir balığı görünüşüyle süs balığını andırmaktadır. Tekir balığının başlıca faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Tekir Balığı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

 • Omega-3 zenginidir, bol miktarda faydalı yağ içerir.
 • Prostat kanserine karşı koruyucudur. Tüm balık çeşitleri yapılarında bulundurdukları anti kanserojen madde sayesinde tüm kanser çeşitlerine karşı koruyucudur.
 • Diyabet riskini azaltır.
 • Depresyonu önler.
 • Tekir balığı A, D, E, K ve diğer vitaminler yönünden zengindir. Kemik gelişimini destekler. Hafızayı korur.
 • Cilt ve saç sağlığını korur, değerli yağlarla besler. Daha aydınlık bir cilt ve saç görünümü sağlar.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Ani kalp krizi risklerini azaltır.
 • Tekir balığı içerdiği vitamin, mineral ve aminoasitler sayesinde iyi gelmediği bir rahatsızlık hemen hemen yoktur. Tam bir şifa deposudur. Düzenli tüketildiğinde birçok hastalığa karşı koruyucudur.
 • Tekir balığının en bol en yağlı ve en lezzetli olduğu zaman dilimi temmuz-ekim ayları arasıdır. Tekir balığı fiyatları özellikle bu mevsimlerde düşmektedir. Özellikle tavası ve kâğıt kebabı çok lezzetlidir.
 • Tekir balığı ılıman iklimde ve sıcak sularda daha fazla bulunur, ülkemizde daha çok Akdeniz ve Ege denizlerinde bulunur. Ülkemizde avlandığı için tekir balığı fiyatları herkesin bütçesine uygundur.
 • Tekir balığının astım hastalığına da iyi geldiği bilimsel araştırmalarda tespit edilmiştir.
 • 100 gram tekir balığı günlük protein ihtiyacının, %35’ini, günlük potasyum ihtiyacının ise yaklaşık %10’unu tek başına karşılar. Haftada iki kez tekir balığı tüketmek son derece faydalıdır.
 • Tekir balığı ortalama 9 yıl yaşar.
 • Ekonomik değeri yüksek olan bir balıktır.
 • Bunlara ek olarak tekir ve barbun gibi balıklar dip balığı oldukları için ağır metal içerebilir.  Bu sebeple hamile ve çocukların az miktarda tüketmesi daha sağlıklı olacaktır.

Tekir Balığı Nasıl Pişirilir?

Tekir balığı kızartmaktan çok kâğıt kebabı olarak tüketilir. Bu şekilde balık, besin değerlerini korumuş olur.

https://www.youtube.com/watch?v=syVAcj30IQo&ab_channel=YakalaVePi%C5%9Fir
https://www.youtube.com/watch?v=RTwqYCg8FmU&ab_channel=MigrosT%C3%BCrkiye

Tekir Balığı Kâğıt Kebabı Nasıl Yapılır?

Kâğıt kebabı için tekir balıklarını ayıklayıp temizleyin ve arasına domates, soğan halkası, limon, defne yaprağı yerleştirin. Üstüne tuz, karabiber isteğe bağlı sarımsak rendesi ekleyin. Hazırladığınız balıkları, fırın kâğıdına sarıp iple bağlayın. Önceden ısıttığınız 180 derecelik fırında 25-30 dk. Arasında pişmesi yeterli olacaktır. Pişen balıkları roka saltası, bol yeşillik ve limonla servis edebilirsiniz.

Tekir balığını buğulamayla veya kızartarak da pişirebilirsiniz. Tekir balığını kızartacaksanız balıkları ayıklayıp, temizleyip, yıkadıktan sonra mısır unu-tuz karışımına bulayın. Fazlasını bir süzgeç yardımıyla alın. Ardından kızgın yağda tekir balıklarını kızartın. Kızartma işlemini fırında da yapabilirsiniz. Mısır unuyla hazırladığınız balığı yağlı kâğıda serin ve fırında kızarıncaya kadar pişirin. Son derece lezzetli ve faydalı bir balık olan tekir balığı her şekilde lezzetli bir balık çeşididir hem de tekir balığı fiyatları birçok balığa göre uygundur.

Tekir balığını tereyağıyla lezzetlendirerek de pişirebilirsiniz. Temizlediğiniz tekir balıklarını tereyağı, limon suyu ve baharatla tatlandırarak tavaya dizin. Tavaya bir yemek kaşığı tereyağı ve bir kaşık su ekleyelim. Balıklar yağını salıp suyunu çekince ocaktan alalım. Limon ve bol yeşillikle servis edebilirsiniz.

Tekir Balığı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tekir balığı fiyatları mevsim şartlarına, balığın bolluğuna, avlanma yasaklarına, bulunduğu bölgeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.  Peki, tekir balığının kilosu ne kadar? Tekir balığı kilosu 70-150 lira arasında değişen bir balıktır. Balığın boyutu arttıkça fiyatı da lezzeti de artmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap