İlginizi Çekebilir
hurma fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Kuruyemiş Fiyatları
  3. Kabak Çekirdeği Fiyatları

Kabak Çekirdeği Fiyatları

kabak çekirdeği fiyatları

Kabak çekirdeği ve pepitas terimi bazen birbirinin yerine kullanılır. Ancak ikisi arasında bir fark bulunur. Kabak çekirdeği, yemekler ve bazı kurabiyeler yapmak için kullandığınız balkabağının içinde bulduğunuz beyaz veya krem ​​renkli, oval şekilli tohumlardır. Kabak çekirdeği tipik olarak kabukta kavrulur. Çekirdeği kabuktan çıkarmaya çalışırsanız, bunun neden kabak çekirdeği yemek için seçilen yöntem olduğunu çabucak anlayacaksınız. Pepitalar, kabuğu olmayan tohumlardır. Yağlı tohum kabakları ve steiermark kabakları gibi belirli kabak türlerinde bulunurlar. Kabuksuz tohumlar içeren çeşitli balkabağı kestiğinizde, çiğ veya kavrulmuş olarak çıkarmanız, durulamanız ve tadını çıkarmanızı bekleyen küçük, yeşil pepitalar bulabilirsiniz.

Kabak çekirdeği çok kullanışlı olması ve lezzetli olmasının yanına sağlığa oldukça pozitif faydalar sağlaması nedeniyle Türkiye’de oldukça sık tüketilmektedir. Siz de bu popüler yiyeceğin fiyatını merak ediyor iseniz yazımızın devamında tam olarak bununla karşılacaksınız. Peki, kabak çekirdeği fiyatları nedir? En ekonomik kabak çekirdeği fiyatları nedir? En uygun kabak çekirdeği fiyatları ile nereden kabak çekirdeği satın alabilirsiniz? Kabak çekirdeği fiyatları gibi bir detayı belirleyen faktörler nelerdir?

Hepsi yazımızın devamında….

Güncel Kabak Çekirdeği Fiyatları

Ülkemizde çekirdek ve fındıktan sonra en çok tüketilen kuruyemiş olan kabak çekirdeği fiyatları konusunda günümüzde hala sansasyon yaratmaya devam ediyor. Bu sansasyonlara son vermek amacıyla yazımızın bu bölümünü tamamen kabak çekirdeği fiyatları üzerine ayırdık. Kabak çekirdeği fiyatları ile alakalı daha detaylı bilgiler almak istiyorsanız yazımızın bu bölümünü dikkatle okuyabilirsiniz. En güncel kabak çekirdeği fiyatları nedir? Kabak çekirdeği fiyatları ile alakalı bilmeniz gerekenler nelerdir? En uygun kabak çekirdeği fiyatları nerededir?

  • 2021 yılı Mart ayı itibariyle kabak çekirdeği fiyatları kilogram başına lokal semt pazarlarında 10 – 20 TL arasında farklılık göstermektedir.
  • 2021 yılı Mart ayı itibariyle kabak çekirdeği fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 20 – 35 TL arasında farklılık göstermektedir.

Siz de en uygun kabak çekirdeği fiyatları ile kendinize en yakın lokal semt pazarından kabak çekirdeği satın alabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Sağlığa Faydaları

Güçlü Antioksidan

Kabak çekirdeği, E Vitamini ve karotenoidlerin varlığından dolayı büyük bir antioksidan potansiyeline sahiptir.

Bu antioksidanlar, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca vücudumuzu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur. Böylece bize sayısız hastalıktan korunma sağlarlar.

Kardiyo Koruyucu

Kabak çekirdeği kalbimizin sağlığı için çok faydalıdır. İçlerindeki antioksidanlar kalbimizi çeşitli rahatsızlıklardan korur.

Kabak çekirdeğindeki magnezyum kan basıncımızı düşürmeye yardımcı olur. Magnezyum ayrıca kötü kolesterol (LDL) seviyelerini ve trigliseridleri düşürür. Bu, kalp hastalıkları riskini azaltır.

Kabak çekirdeğinde bulunan lif de kolesterol seviyelerini düşürerek kalbimizi korur.

Kanserlerden Korur

Kabak çekirdeğini iyi miktarda tüketmek mide, göğüs ve kolorektal kanser riskini azaltır. Bunun nedeni, bu tohumlarda güçlü antioksidanların bulunmasıdır.

Kabak çekirdeğindeki karotenoidler prostat kanserini de önler.

Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

Kabak çekirdeği magnezyum açısından zengindir. Magnezyum, şeker hastalığı olan kişiler için faydalı olan kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Bu nedenle kabak çekirdeği şeker hastalığının tedavisinde faydalı olduğunu kanıtlar.

Bağışıklık Arttırıcı

Kabak çekirdeği, E vitamini ve çinko içerdiğinden bağışıklık sistemimiz için iyidir.

E Vitamini, bağışıklık tepkilerini artırır ve çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı korur.  Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve serbest radikallerin vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere zarar vermesini önler.

Çinko, vücudumuzu iltihaplanma, alerjiler ve istilacı patojenlerden korur, böylece enfeksiyonları önler ve genel bağışıklığı artırır.

Kabak çekirdeği antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özellikler gösterir.

Uyku Kalitesini Artırır

Kabak çekirdeğinde bulunan amino asit triptofan uyku için iyidir. Serotonin ve melatoninin öncüsüdür.

Hem serotonin hem de melatonin uykuyu uyarmaya yardımcı olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap