İlginizi Çekebilir
zargana
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Lagos Balığı Fiyatları

Lagos Balığı Fiyatları

lagos-balığı

‘Akdeniz’in incisi’ olarak adlandırılan, lahoz ya da grida adlarıyla da bilinen lagos balığı, saf beyaz eti ve eşsiz gevrek lezzetiyle, balık severlerin vazgeçilmezlerindendir. Çorbasından buğulamasına, tavadan ızgarasına kadar geniş yemek seçeneği sunan lagos balığı fiyatları, oldukça yüksektir; adı, pahalı balıklar arasında sayılmaktadır. Bunda, soyunun tükenmekte olması ve bu nedenle sıklıkla av yasağı uygulanması etkili olmaktadır.

 

Lagos Balığının Özellikleri

Lagos balığı; etçil bir türdür, genel olarak küçük balıklarla beslenir. Çeşitli renklerde olabilirler; ülkemizde, genellikle yeşile yakın gri renkli olanları bulunmaktadır. Ortalama 30-50 kilogram ağırlığındadır; okyanusta yaşayan lagosların ağırlığı 300 kilograma kadar çıkabilmektedir. Boyları 60-130 cm arasındadır.

 

Lagos Balığı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Lagos balığı fiyatı, ne koşullarda avlandığına ve talebe bağlı olarak değişmektedir ve lagos, ‘pahalı balıklar’ sınıfına girmektedir. Ülkemizde 2020 yılında alınan bir kararla, lagos balıklarının avlanması yasaklanmıştır.

 

Lagos Balığı Nerelerde Avlanır?

Lagos balığı, özellikle Atlas Okyanusu’nun doğusunda yaşar. Ülkemizde, Akdeniz ve Ege Denizi’nde,  sığ bölgelerde yaşamlarını sürdürürler. 20-200 metre derinlikler arasında yaşabilirler; ülkemizdeki denizlerin kayalık sahillerinde, 8-12 metre derinliklerde görülebilmektedirler. Yaşadıkları bölgeye sadık olmalarıyla ve bulundukları bölgeyi terk etmemeleriyle bilinirler.

 

Lagos Balığının Faydaları Nelerdir?

Lagos balığı, düzenli tüketilmesi durumunda, sağlık için son derece faydalıdır. Yağ oranı az olan bu balık türü, Omega 3 açısından son derece zengindir. Ayrıca, A, B1, B2, B3, B6, B12 gibi değerli vitaminleri ve potasyum, kalsiyum, çinko gibi insan bedenine gerekli mineralleri içermektedir. Yoğun bir protein kaynağıdır. Bu özellikleriyle, kalp damar hastalıklarını önler; unutkanlık ve Alzheimer gelişimini engeller. Çocuklarda kemiklerin gelişimini sağlarken; yaşlılarda kemik erimesini engeller. Hücre yenilenmesine yardımcı olarak yaşlanmayı geciktirir.

 

Lagos Balığı Ne Zaman Yenmelidir?

Bilinçsiz avlanma, lagos balığının neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına yol açmıştır. Bu nedenle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, belli dönemlerde lagos balığı için av yasağı koymaktadır. Avlanabildiği dönemlerde ise, 50 cm altında olanların avlanması kesin olarak yasaktır. Bakanlığın Ocak 2020’de aldığı bir kararla, lagos balığının, 4 yıl boyunca avlanması ve satılması yasaklanmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap