İlginizi Çekebilir
kolyoz
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Sarpa Balığı Fiyatları

Sarpa Balığı Fiyatları

sarpa

Sarpa balığı halüsinasyonlara sebep olmasıyla gündeme otururken, sarpa balığı fiyatları meraklıların dikkatini çekiyor. Sarpa balığı fiyatları bütçeye uygun olmasıyla balık tüketicilerin ilgisini topluyor. Sarpa balığı fiyatları birçok tatlı su balığı fiyatlarının aşağısında olunca lezzeti de merak konusu oluyor. Gösterişli pullara sahip sarpa balığı sağlığa olan faydaları ile de dikkatleri toplamış durumda. Sarpa balığı fiyatları aile ekonomi dostu olunca talebi daha çok artıyor. Çocuklar için faydası oldukça fazla olan bu balığın, anneler tarafından araştırıldığında sarpa balığı fiyatları yüzlerini güldürüyor. Sarpa balığı fiyatları ekonomik olarak bir yarar sağlayacak düzeyde olmasa da amatör balıkçılar sarpa yakalarken zevk aldıklarını söylüyorlar. Dikkatli üzerine çeken sarpa balığı fiyatları beraberinde farklı sorularla karşımıza çıkıyor. Sarpa balığı fiyatları? Sarpa balığı nedir? Sarpa Balığı Nasıl Avlanır? Sarpa balığı nasıl pişirilir?

Sarpa Balığı Nedir?

Sarpa balığı, Ege, Akdeniz ve Marmara kıyılarında yaşıyor. Sarpa balığı çitari ismiyle de anılıyor. Sparidae ailesi üyelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sarpa balığı yanlardan basık yapısıyla çipurayı andırıyor. Kimi bölgede bundan dolayı mevsim çipurası olarak karşımıza çıkabiliyor. Derisinin üzerinde altın sarısı ve turuncu çizgileriyle göz kamaştırıyor. Bu ihtişamlı görüntüsüyle denizlerde görenler sarpa balığı fiyatlarını merak ediyor. Boyutu çok büyük olmayan sarpa balığı sürüyle dolaşıyor. Sarpa balığının ağırlığı ortalama olarak bir kiloya yaklaşıyor. Sarpa balığı kayalık, kuytu yerlerde bulunuyor. Bu balık yosun, plakton gibi bitkilerle beslendiği için kumlu deniz yüzeylerinde pek rastlanmıyor. Çevik ve hareketli bir balık olabiliyor. Sarpa balığı fiyatları maddi olarak çok bir şey ifade etmese de, hareketliliğiyle amatör balıkçılar için avlanma keyfini arttırıyor.

Sarpa Balığı Nasıl Avlanır?

Sarpa balığı avlanırken eğlenceli bir hal aldığı görülüyor. Tutulması zevkli olan sarpa balığı özel bir oltaya gereksinim duymadan avlanabiliyor. Normal şartlarda yaşam alanını terk etmeyen sarpa balıkları, ekolojik bozulmalardan dolayı son yıllarda yaşam alanlarından uzaklaştığı görülüyor. Sarpalar yaşam alanların da değişiklik gösterse bile kayalık ve yosunlu alanları sevdiği için kıyılara yakın yerlerde bulunabiliyor. Sarpa balığı avlarken işinize yarayacak bir yöntemden bahsedelim;

  • Avlanmak için gittiğiniz yerde sarpa balığı avı için birkaç parça ekmek denize atılıyor,
  • Sarpalar doymak bilmeyen balıklar oldukları için hemen ekmeğe üşüşeceklerdir,
  • Eğer bir sarpa balığı geldiyse unutmayın ki sürü halinde yaşadıkları için sürünün devamı da gelebiliyor,
  • Sarpa balığı varlığını kontrol ettikten sonra olta veya ağ ile avlanmak size kalıyor.

Hobi amaçlı balıkçılık yapanlar sarpa balığı yakalarken olta kullanmanın daha zevkli olduğunu belirtiyor. Sarpa balığı fiyatları uygun olduğu için avlanmakla uğraşmak istemeyenler onun yerine balık tezgahlarına yöneliyor. Ekonomik değeri bütçe dostu olan sarpa balığı fiyatları yanında nasıl pişirilmesi gerektiği sorusunu getiriyor.

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir?

Sarpa balığı fiyatları uygunluğuyla tanınsa da bu balıklar tam bir vitamin deposu A, B1, B2, B12, E ve K vitaminleri içeriyor. Sarpa balığı içerdiği vitaminler sayesinde kış boyunca hastalıklara karşı koruyor. Uygun sarpa balığı fiyatları yararlarıyla bir araya gelince cezbediyor. Sarpa balığı pişirilmesine geçmeden önce sarpa balığı alırken boyutunun büyüklerinde seçilmesi lezzet açısından önemli oluyor. Sarpa balığı fiyatları uygun olan bir balık olduğu için en ucuzu değil irisini seçmekte yarar var. Sarpa balığı genellikle yosun ile beslendiğinden iyi yıkanması gerekli görülüyor. Titizce yıkanmayan sarpa balığı kokusuyla rahatsızlık verebilir. Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta sarpa balığının kafasının yenilmemesidir. Sarpa balığının kafasını kısmını yiyenlerde halüsinasyona sebep olduğu için hastaneye kaldırıldığı haberler arasında yer alıyor. Kiminin lezzetli olarak gördüğü sarpa balığı kimine de tatsız gelebiliyor. Herkesin damak tadına hitap etmese de sarpa balığı fiyatları uygun olduğu için şans verilebilir. Tabi ki sarpa balığını pişirirken kullanılan yöntemde etkisini gösterebiliyor. Sarpa balığı mevsim çipurası olarak adlandırılsa da o kadar lezzete sahip bir balık olmadığı söyleniyor. Gelelim sarpa balığının nasıl pişirildiğine. Sarpa balığı diğer besinler gibi kızartılınca değerini kaybettiği için bu yöntem pek önerilmiyor. Ama yine de denemek isterseniz az yağda kızartabilirsiniz. Sarpa balığının fırında yapılması öneriliyor. Zeytinyağı, karabiber, tuz ve sarımsakla harmanladığınız balığınızı fırında bir güzel pişirebilirsiniz. Veya çorbalarınızın içine koyarak farklı ve yararlı yemekler sunabilirsiniz. Sarpa balığı fiyatları listesine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap