İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Mantar Fiyatları
 3. İmparator Mantarı Fiyatları

İmparator Mantarı Fiyatları

imparator-mantarı

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

İmparator mantarı, Kuzey Amerikalı akrabaları olan amanita jacksonii ve amanita arkansana (ve diğerleri) ile birlikte, farklı kıtalara yayılmış küçük bir yenilebilir Amanitas mantarı grubunun parçasıdır.

İmparator mantarının en belirgin özelliği, donuk ila oldukça canlı olabilen muhteşem rengidir. Aşağıda daha fazla tanımlama özelliği bulunmaktadır:

 • Soft ve canlı renklerde değişebilen renkler,
 • Parlak kırmızıdan turuncuya değişebilen tonlar,
 • Kafa büyüklüğü 5 cmden 15 cm’e kadar yükselebilir,
 • Yüzey çoğunlukla pürüzsüz olsa da, kenarları hafif pürüzlü olabilir,
 • Diğer bazı amanita mantarı türlerinin aksine, imparator mantarının kafasında bir leke veya siğil bulunmamaktadır,
 • İmparator mantarı açık sarı renkte solungaçlar barındırır, bu da kafasının alt tarafındaki solungaçların gövdeye bağlı olmadığı anlamına gelir. Solungaçların serbest mi yoksa gövdeye bağlı mı olduğu genellikle mantar tanımlamada önemli bir faktördür.
 • Uzun silindirik gövde genellikle 8-15 cm uzunluğunda ve 2-4 cm genişliğindedir.

İmparator mantarı, ilgi çekici ve müthiş dış görünüşü sebebiyle diğer mantar türleriyle pek karşılaştırılmamaktadır. Peki mantarlar arasında en sıra dışı olanlarından biri olan imparator mantarı fiyatları nedir?  Ucuz imparator mantarı fiyatları nedir? Ekonomik imparator mantarı fiyatları nedir? En ekonomik ve hesaplı imparator mantarı fiyatları ile nereden imparator mantarı satın alabilirsiniz? Çok daha fazlası yazımızın devamında, imparator mantarı fiyatları ile alakalı her türlü detay için yazımızı okumaya devam ediniz.

Güncel İmparator Mantarı Fiyatları

İmparator mantarının mantar çeşitleri arasında en dikkat çekenlerinden biri olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Bu nedenle bazı bölgelerde imparator mantarı fiyatları diğer mantar türlerinden biraz daha fazla olabiliyor. Bunun nedeni ise hem ender rastlanabilen hem de sağlığa oldukça faydalı bir mantar olması. İmparator mantarının bu özellikleri doğal olarak kendisini oldukça değerli yapıyor. Bu özellikleri ise direkt olarak imparator mantarı fiyatları bilgisine yansıyor.

İmparator mantarı fiyatları kafanızı kurcalıyor ise veya daha ekonomik fiyatlar ile imparator mantarı satın almak isterseniz bulunduğunuz şehirden bağımsız olarak market zincirleri yerine semt pazarları gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz yerel ticari alanlarda ekonomik imparator mantarı fiyatları ile karşılaşmanız daha olasıdır.

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle semt pazarlarında imparator mantarı fiyatları 15 – 25 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

•             2021 yılı Ocak ayı itibariyle market zincirlerinde imparator mantarı fiyatları 20 – 35 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Siz de dilerseniz aynı yukarıda belirttiğimiz gibi hem market zincirlerinden hem de semt pazarlarından ekonomik imparator mantarı fiyatları ile bu lezzetli mantarı satın alabilirsiniz. Misafirlerinize veya ailenize unutulmaz ve sağlığa faydalı bir akşam yemeği sunabilirsiniz.

İmparator Mantarı Sağlığa Faydaları

İmparator mantarının bize sağlayabileceği inanılmaz sağlık yararları hakkında son 12 yılda araştırmalar artıyor. Bu faydalar arasında temel vitaminler ve mineraller, kilonun korunması, artan bağışıklık ve iyileştirilmiş kan lipitleri (kolesterol vb.) bulunur.

İmparator mantarları çok düşük kilojul barındıran gıdalardır, yani diyete az miktarda enerji katarlar. Protein bakımından diğer sebzelerden daha yüksektir ve kabak ile domatese benzer bir karbonhidrat içeriğine sahiptirler.

100 gr mantar başına makrobesin içerikleri:

 • Enerji: 103kJ (24kcals),
 • Protein: 3.3 g,
 • Karbonhidrat: 0.3 g,
 • Yağ: 0,3g,
 • Lif: 1.5g.

Mikrobesinler açısından imparator mantarları antioksidan bakımından yüksektir ve özellikle yoğun miktarda B12 vitamini, riboflavin, niasin, pantotenik asit ve biyotin (bunların hepsi B grubu vitaminlerdir) ile selenyum ve bakır mineralleri içerir. Ayrıca daha küçük miktarlarda folat ve diğer biyoaktif bileşikler sunarlar. Düşük enerji içerikleri, ancak yüksek miktarda besin maddeleri onları oldukça besleyici ve yoğun kılar.

Besin değeri yüksek yiyecekler diyetimizin çoğunu oluşturmalıdır. İyi kilo kontrolü için enerji alımımızı kontrol etmemize yardımcı olurlar, ancak vücudumuzun tüm vitamin, mineral ve lif ihtiyaçlarını karşılamamıza yardımcı olmazlar.

D Vitamini

D vitamini gereksinimlerimizi yalnızca diyet yoluyla karşılamak inanılmaz derecede zor. Bunun nedeni, vücudumuzun D vitamini ihtiyacının çoğunun güneş ışığının cildimiz üzerindeki etkisiyle sentezlenmesidir. Son yıllarda güneşe maruz kalmanın azalması, yoğun güneş güvenliği kampanyalarının sonucu ve Türk vatandaşlarının dışarıda daha az zaman geçirmelerinin sonucu olarak, D vitamini eksikliği riski arttı.

Zenginleştirilmiş margarinler, konserve balıklar ve yumurtaların yanı sıra imparator mantarları, D vitamini için tek uygun besin kaynağıdır. İmparator mantarları, tıpkı bizim yaptığımız gibi (ergosterolü ergokalsiferole dönüştürerek) güneş ışığının etkisiyle D vitamini oluşturur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap