İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Porcini Mantarı Fiyatları

Porcini Mantarı Fiyatları

porcini-mantarı
1

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Porcini mantarı, Türkiye mutfağında meşhur ve lezzetli bir mantardır. Güçlü ceviz tadı nedeniyle, bu mantar inanılmaz derecede popüler bir gurme mantarıdır. Diğer pek çok yenilebilir mantar gibi, porcini de mikorizal mantardır. Bu, misel olarak adlandırılan mantarın yeraltındaki bitkisel büyümesinin, bitki kökleriyle simbiyotik bir ilişkiye girdiği anlamına gelir.

Porcini mantarları mikorizal mantarlardır. Doğada oluşan bu karmaşık ilişki porcini mantarının kolayca yetiştirilemediği anlamına gelir. Bu nedenle, nerede yaşadığınıza bağlı olarak porcini mantarına erişmekte biraz zorluk çekebilirsiniz.

Türkiye’de porcini mantarı yetiştiricileri genellikle Ege ve Marmara bölgesinde bulunmaktadır. Türk halkı bu lezzetli mantarları lezzetli olmasının yanı sıra sağlığa olan faydalarından dolayı da oldukça fazla tercih etmektedir. Peki, siz de Porcini mantarının muhteşem lezzetini deneyimlemeyi kafanıza koyduysanız:

Porcini mantarı fiyatları nedir? En ekonomik porcini mantarı fiyatları ile porcini mantarını nereden satın alabilirsiniz? Porcini mantarı fiyatları neyden etkilenir ve neye göre belirlenir. Hemen başlayalım:

Güncel Porcini Mantarı Fiyatları

Porcini mantarı fiyatları nedeniyle ve lezzeti nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen mantar türlerinden bir tanesidir. Bu popülerliğinin altında şüphesiz ki sağlığa olan muhteşem faydaları da önemli rol oynamaktadır. Porcini mantarı kullanılarak yapılan muhteşem yemekler ve salatalar Türkiye’de çoğu ailenin akşam yemeği sofrasını süslemektedir. Bu popülerlik, doğal olarak porcini mantarı fiyatları gibi bir sorunun oldukça fazla sorulmasını sağlamaktadır. Eğer siz de porcini mantarı fiyatları bilgisini merak ediyorsanız en güncel fiyatları aşağıda sizler için veriyoruz:

•             2020 yılı Aralık ayı itibariyle porcini mantarı fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 20 – 30 TL arasında değişiklik göstermektedir.

•             2020 yılı Aralık ayı itibariyle porcini mantarı fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 30 – 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarıyla porcini mantarı satın alabilir, misafirlerinize ve ailenize lezzetli yemekler sunabilirsiniz. Porcini mantarı fiyatları bilgisinin bulunduğunuz il ve konuma göre değişebileceğini de bilmelisiniz. Lojistik porcini mantarı fiyatları konusunda oldukça belirleyici bir etkendir.

Porcini Mantarı Sağlığa Faydaları

Porcini mantarları lif, B ve C vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, selenyum ve çinko gibi değerli besinler açısından zengin olmalarının yanı sıra, bazıları tamamen mantarlara özgü olanlar da dahil olmak üzere mükemmel antioksidan kaynaklarıdır. Her ikisi de mantarlarda bulunan ergotiyonin ve glutatyon, oksidatif stresi önleyen “ana antioksidanlar” olarak kabul edilmektedir. Her ikisi de önemli yaşlanma önleyici bileşikler olarak kabul edilir.

Beslenme söz konusu olduğunda, porçini mantarları çok iyi protein ve diyet lifi kaynaklarıdır ve bu mantarların 100 gramında 2 gram lif ve 3 gram protein bulunur. Aynı porsiyon büyüklüğü sadece 25 kalori içerir ve kesinlikle yağ içermez. Minerallere gelince, bu mantarlar potasyum, kalsiyum ve demirin yanı sıra C vitamini, A vitamini ve B kompleksi vitaminleri bakımından zengindir. Bu mantarlarda beta-karoten ve likopen gibi bazı antioksidanlar da vardır.

Kilo kaybı sağlar.

Düşük kalorili, ancak besin maddeleri ve diyet lifi bakımından yüksek olan bu mantarlar, kendinizi tok hissetmenize ve öğünler arasında aşırı yemeyi veya gereksiz atıştırmayı önlemenize yardımcı olabilir.

Antioksidanlar barındırır.

İyi seviyelerde beta-karoten, C vitamini ve likopen içeren bu mantarlar, vücuttaki oksidatif stres ve kronik iltihaplanmaya karşı koyabilen zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Sindirim sağlığı açısından faydalıdır.

Diyet lifi, sindirim ve bağırsak sağlığı için son derece önemlidir ve bu mantarlar her 100 gramında bulunan 2 gram lif ile kabızlığı ve diğer sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olabilirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap